6ος Όμιλος

Αστέρας Βάρης: Κλίμα ευφορίας

Κλίμα ευφορίας επικρατεί στις τάξεις του Αστέρα Βάρης μετά την σπουδαία, βάσει της εξέλιξης που είχε το ματς, νίκη που σημείωσαν οι ”κυανόλευκοι” κόντρα στον ΠΑΟ Κρουσώνα. Χαρακτηριστικές είναι και οι δηλώσεις που παραχώρησε ο προπονητής της ομάδας, Πέτρος Τσιγκούλης στον Κυριάκο Παντζαρίδη αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα όπου και τόνισε: Είχαμε ένα πολύ ιδανικό ξεκίνημα, σημειώσαμε γκολ στο 3′, πιστεύαμε ότι θα είχαμε ανάλογη συνέχεια όμως δεν είχαμε καλή διαχείριση του παιχνιδιού. Χάσαμε το έλεγχο του κέντρου, σιγά-σιγά ο ΠΑΟ Κρουσώνα ανέβασε την απόδοση του και θέλω να του δώσω συγχαρητήρια για το καλό ποδόσφαιρο που έπαιξε”.

Στη συνέχεια ο έμπειρος τεχνικός προόσθεσε: Προσπαθήσαμε στο β’ ημίχρονο να διαχειριστούμε το παιχνίδι με κόντρα τον αέρα μήπως και βάζαμε το δεύτερο γκολ αλλά χωρίς να ρισκάρουμε. Είχαμε μια ευκαιρία με τον Κωβαίο που πιστεύω ότι εάν εκεί γινόταν το 2-0 τα πράγματα θα ήταν πιο εύκολα. Φτάσαμε στο 90′ οπου δεχτήκαμε την ισοφάριση. Από μια ολιγωρία στην άμυνα, από μια λάθος εκτίμηση και εκεί πίστεψα ότι πετάξαμε το παιχνίδι, όχι ότι δεν δικαιούταν ο Κρουσώνας βαθμό διότι ήταν πάρα πολύ καλός. Αλλά για καλή μας τύχη στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, από κόρνερ του Μίχου, ο Πλίτσης με πολύ καλή κεφαλιά μας έδωσε τη λύτρωση, τους τρεις βαθμούς που είναι πάρα πολύ σημαντικοί για την ομάδα. Άλλωστε παίξαμε και την Κυριακή αγώνα Κυπέλλου, δεν ήμασταν πολύ φρέσκοι και θα μα δώσει μεγάλη ψυχολογία και με τον τρόπο που έγινε το ότι είχαμε τα ψυχικά αποθέματα να κυνηγήσουμε το γκολ στις καθυστερήσεις. Πιστεύω ότι πρέπει να το δούμε αυτό με ηρεμία με τους παίκτες, να το συζητήσουμε και να έχουμε καλύτερη διαχείριση στα ματς για να προχωρήσουμε στο πρωτάθλημα»