Β΄ Ε.Π.Σ.Π.

Αστέρια Δραπετσώνας- ΑΟΑΔ 1-2

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Ένα παιχνίδι που κυλούσε ήρεμα μέχρι το 90′ και διαφαινόταν μια άνετη νίκη για τον Α.Ο.Α.Δ., τελικά έφτασε να γίνει… θρίλερ, καθώς τα ΑΣΤΕΡΙΑ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ μείωσαν σε 1-2 και διεκδίκησαν ακόμα και την ισοπαλία! Αλλά ας τα πάρουμε με τη σειρά… Στο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Α.Ο.Α.Δ ήταν καλύτεροι καθώς είχαν ευνοϊκό τον ισχυρό αέρα που επικρατούσε. Μόλις στο πρώτο 5λεπτο είχαν μια καλή ευκαιρία με τον Δάγκο και ένα δοκάρι μετά από σύγχυση της αντίπαλης άμυνας! Τελικά στο 26′ ο Ζερτίδης έγραψε από το ύψος της περιοχής το 0-1 μετά από ασίστ “πάρε βάλε” του Θωμόπουλου. Στο 32′ ο Δάγκος έχασε νέα ευκαιρία, ενώ στο 34′ ο Θωμόπουλος απείλησε από μακριά με δυνατό ευθύβολο σουτ που έφυγε μόλις άουτ! Στο 36′ τα πράγματα πήραν ακόμα πιο άσχημη τροπή για την ομάδα των ΑΣΤΕΡΙΩΝ, καθώς αποβλήθηκε ο Νταλίπης για εκτός φάσης χτύπημα αντιπάλου… Το Β’ ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό. Τα ΑΣΤΕΡΙΑ αν και αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, αν και την μεγάλη ευκαιρία στην αρχή του δεύτερου μέρους την έχασε ο Α.Ο.Α.Δ. με τον Δάγκο από την μικρή περιοχή, όταν επιχείρησε επικίνδυνη σέντρα από δεξιά ο Κουασόν! Στο 66′ αποκαταστάθηκαν οι ισορροπίες όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Θωμόπουλος. Όμως κόντρα στην ροή του αγώνα στο 75′ ο νεοεισελθών Τραμουντάνας έγραψε το 0-2 από ασίστ του Ζερτίδη! Το τελευταίο τέταρτο του αγώνα τα ΑΣΤΕΡΙΑ πίεσαν ακόμα περισσότερο. Στο 86′ έφτασαν μια ανάσα από το γκολ μετά από αμυντική “τρικυμία” των παικτών του Α.Ο.Α.Δ. και στο 91′ ο Κυριακάκης μείωσε σε 1-2! Στο 94′ έγινε η φάση του αγώνα όταν παίκτης των ΑΣΤΕΡΙΩΝ που δέχτηκε μαρκάρισμα μέσα στην αντίπαλη περιοχή έπεσε στο έδαφος και ο διαιτητής του έδωσε κίτρινη κάρτα για θέατρο. Ήταν μια πολύ δύσκολη φάση που έφερε ένταση κατά την οποία αποβλήθηκε ο Γιώργο των θεωρητικά “γηπεδούχων” για έντονη διαμαρτυρία…

Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο Γιάννης Γιανναράκης με βοηθούς τους Χρήστο Μπόλλα και Αρχιμήδη Τριανταφυλλίδη, γιατρός ήταν ο Κώστας Στεφανάτος, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Κώστας Φελλάς…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΣΤΕΡΙΑ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (Παύλος Πλαφαδέλλης): Ζερβάκος, Βελτσάνι (80′ Βερβέρογλου), Κυριακάκης, Φίτσο, Μαρίνος, Χαϊρεντίνι, Χαζάλ (46′ Νούνε), Τσέλα (77′ Καραμάνης), Νταλίπης, Γιώργο, Κάπο

Α.Ο.Α.Δ. (Παναγιώτης Παπαδόπουλος): Παπαμιχαήλ, Μπουρίκος, Γκιουλάκης, Κατσίρης, Αθανασίου (77′ Καρκαβίτσας), Θωμόπουλος, Κοντός (58′ Σταματίου), Δάγκος (67′ Στεργιάδης), Κουασόν (67′ Τραμουντάνας), Παπαγιάννης, Ζερτίδης (77′ Μελανός)