Ασταμάτητοι οι Αγιοι Ανάργυροι, 3-0 την Ανθούπολη

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΣΩΤΗΡΗΣ ΝΙΚΗΤΑΚΗΣ

Σε έναν αγώνα που είχε χαρακτήρα ντέρμπι καθώς και οι δύο ομάδες είχαν ξεκινήσει με το δύο στα δύο, οι Αγιοι Ανάργυροι πήραν τη νίκη επί της Ανθούπολης με σκορ 3-0.
Η ομάδα του coach Καλύκα ήταν σαφώς ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα χάνοντας  πολλές ευκαιρίες, καταφέρνοντας να επικρατήσει εύκολα χωρίς να απειληθεί καθόλου. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν ένα ημίχρονο, αλλά υπέκυψαν φυσιολογικά στην ανωτερότητα των αντιπάλων τους.
Στο 13′ μετά από σύγχιση στην άμυνα, ο Γενίδογαν βρέθηκε μόνος του, όμως την κεφαλιά του έδιωξε ακριβώς πάνω στην γραμμή ο Ρεζτσόβ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ηλιόπουλος έδιωξε και πάλι προ κενής εστίας, αυτή τη φορά έπειτα από λάθος του Ασιμάι. Στο 40′ έγινε μια φάση που άναψε τα αίματα. Ενα πολύ ένα πολύ σκληρό φάουλ στον Πιπίνη  δημιούργησε νεύρα ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον διαιτητή να μοιράζει πολλές κάρτες. Ένας εξ αυτών ήταν και ο Ρεζτσόβ, ο οποίος εμφανώς επηρεασμένος από την προηγούμενη φάση, ένα λεπτό αργότερα έκανε ένα πολύ δυνατό φάουλ βλέποντας δίκαια τη δεύτερη κίτρινη. Το 0-0 ήταν το σκορ του ημιχρόνου.
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους άνοιξε το σκορ… Ο Οικονόμου έπιασε ένα τρομερό σουτ που τράνταξε το κάθετο δοκάρι του Ασιμάι και ο Νιφαδόπουλος με το που είχε περάσει στο ματς έσπρωξε τη μπάλα σε κενή εστία για το 1-0. Το δεύτερο ημίχρονο είχε τελείως διαφορετική εικόνα από το πρώτο, χωρίς να έχει ρυθμό και μεγάλες φάσεις. Στο 84′ ο κορυφαίος του αγώνα Θεοδωράκης, έκανε φοβερή ενέργεια από δεξιά και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον εξαιρετικό σε όλο το ματς Νικολάου για το 2-0. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο σκόρερ του δεύτερου γκολ με σέντρα ακριβείας βρήκε μέσα στην περιοχή τον νεαρό Βασιλειάδη και αυτός με όμορφη κεφαλιά έγραψε το τελικό 3-0…
ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (Δημήτρης Καλύκας): Χανιώτης, Κατσίβελας (85′ Βασιλειάδης), Μαντίκος (46′ Νιφαδόπουλος), Κατσάρας (61′ Σταύρου), Πιπίνης, Γενίδονιαν, Οικονόμου (61′ Κρητικός), Θεοδωράκης, Καραχάλιος (78′ Λάλα), Κλωνάρης, Νικολάου
ΑΝΘΟΥΠΟΛΗ (Βαγγέλης Κουτσογιάννης): Ασιμάι, Κακιώρης, Καλέμης (61′ Φάνος), Πάσσαρης, Μανουσέλης, Ηλιόπουλος, Ρεζτσόβ, Αντωνόπουλος, Τουφεξίδης, Καλογέρης, Κωνσταντινίδης