Δίας Κορυδαλλού- Ίκαρος Καλλιθέας 1-1

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Στον Κορυδαλλό σταμάτησε το νικηφόρο σερί για τον ΙΚΑΡΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ αφού ο ψυχωμένος ΔΙΑΣ τον υποχρέωσε σε ισοπαλία! Μάλιστα πιο σωστό είναι να πούμε ότι ο ΙΚΑΡΟΣ ήταν αυτός που “έκλεψε” τον βαθμό, εφόσον στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Λιμήτσιος ήταν που ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο ΔΙΑΣ είχε προηγηθεί στο 78′ με κεφαλιά του Πλιάγκα… Στο πρώτο ημίχρονο οι εντυπώσεις ήταν μοιρασμένες. Στο 10′ χάθηκε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΙΚΑΡΟ όταν εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι του Γραίου πέρασε την μπάλα δίπλα από την εστία του Συρίγου, ενώ στο 12′ ο Λιμήτσιος επιχείρησε μακρινό σουτ που έφυγε μόλις άουτ… Σταδιακά ο ΔΙΑΣ κέρδιζε μέτρα στο γήπεδο. Στο 17′ ο Ηλιάδης απέκρουσε εκπληκτικά σουτ του Σπύρου Μπουρογιαννόπουλου από κοντά, στο 23′ ο Βύρης απείλησε με απ’ ευθείας φάουλ, ενώ στο 40′ ο Πούλιας είχε κεφαλιά που έφυγε ξυστά από την εστία των φιλοξενούμενων. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο ΙΚΑΡΟΣ έχασε την τελευταία μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους όταν το σουτ του Πετρόπουλου κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου γκολκίπερ… Στο Β’ ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα αργός και χωρίς κραυγαλέες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Στο 58′ επικίνδυνο ξαφνικό σουτ του Βασίλη κατέληξε κόρνερ. Στο 60′ ο Βύρης παραλίγο να σκοράρει για τον ΔΙΑ με μακρινό σουτ, ενώ στο 64′ ο ίδιος παίκτης είχε νέο πολύ επικίνδυνο σουτ που απέκρουσε με δυσκολία ο Ηλιάδης. Και στο 78′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βύρη ο Πλιάγκας έκανε με υπέροχη κεφαλιά το 1-0! Τελικά στο 92′, όπως είπαμε προηγουμένως, ο ΙΚΑΡΟΣ έφτασε στην ισοφάριση με προβολή του Λιμήτσιου μένοντας έτσι πρώτος και αήττητος… Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Γιάννης Καζάς με βοηθούς τον Κωνσταντίνο Τσακίρη και τον Γιώργο Σηπάκη, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Μιλτιάδης Φωκίδης… Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΔΙΑΣ ΚΟΡ. : Συρίγος, Υφαντίδης, Παλικισιάνος, Πηλίδης, Ανδρικάκης, Πούλιας, Καζάκος (56′ Προσίλης), Μπουρογιαννόπουλος Σ. (82′ Καίσαρης), Βύρης, Μπουρογιαννόπουλος Κ. (89′ Κωτούμπας), Πλιάγκας (89′ Πολίτης) ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ.: Ηλιάδης, Μαγουλάς Π. (82′ Παρέλλης), Καραουλάνης, Ναυπλιώτης, Σύρμας, Πλέσσας, Λιμήτσιος, Τρικαμηνάς (74′ Τσαρούχας), Πετρόπουλος (46′ Μέτα), Γραίος (46′ Βασίλης), Μαγούλας Χ. (58′ Τριμίτσης Α.)