Β΄ Ε.Π.Σ.Α.

Διαιτητική παρωδία στο Φοίνικας – Γαλάτσι

Ο Φοίνικας Περιστερίου πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη 1-0 ενάντια στον ΠΑΣ Γαλάτσι την περασμένη Κυριακή. Παρ’όλα αυτά, οι αποφάσεις του διαιτητή Σφακιανάκη αμαύρωσαν την εικόνα της αναμέτρησης εξαιτίας ορισμένων αποφάσεων του έμπειρου ρέφερι κατά των ‘κυανόλευκων’. Πιο συγκεκριμένα, ο αγώνας παρά τις αρκετές ευκαιρίες των δύο ομάδων δεν είχε σκορ μέχρι το 85′, όταν ο ‘άρχοντας’ του αγώνα υπέδειξε πέναλτι του Κοσκινά στον Φιλόπουλο. Όπως φαίνεται και στο βίντεο που ακολουθεί, η παράβαση σημειώθηκε πάνω στην γραμμή της μεγάλη περιοχής, ενώ σωστά δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα ο νεαρός αμυντικός. Έτσι, ο Γουδέλης έδωσε την μεγάλη νίκη στους ‘Περιστεριώτες’, όμως τα διαιτητικά λάθη συνεχίστηκαν. Δύο λεπτά αργότερα, το Γαλάτσι ζητά πέναλτι που δεν δίνεται, ο ποδοσφαιριστής Παπαδάκης διαμαρτύρεται σε ήπιο τόνο, αλλά αποβάλλεται απευθείας για εξύβριση σύμφωνα με το φύλλο αγώνος. Στο ίδιο χρονικό σημείο, την άγουσα για τα αποδυτήρια παίρνει κι ο προπονητής του ΠΑΣ, Πάρις Βάλβης, για διαμαρτυρία σχετικά με το πέναλτι και την αποβολή. Τέλος, στις καθυστερήσεις ο τερματοφύλακας Φραγκουλόπουλος ανέτρεψε τον Φιλόπουλο, υποδείχθηκε νέο πέναλτι και δόθηκε αυστηρή απευθείας κόκκινη στον παίκτη των φιλοξενούμενων! Αλλαγή δεν μπορούσε να γίνει και ο Τσιαντής αναγκαστικά έκατσε κάτω από τα γκολπόστ γλιτώνοντας το 2-0 απέναντι στον Γουδέλη. Όλες αυτές οι αποφάσεις έκαναν έξαλλους τους ανθρώπους του Γαλατσίου και από ώρα σε ώρα οι παίκτες του συλλόγου θα εκδώσουν ανακοίνωση διαμαρτυρίας κατά της διαιτησίας, ενώ η διοίκηση βρίσκεται σε ανοιχτή γραμμή με την ΕΠΣΑ.