5ος Όμιλος

Διπλό στην Παλαιόχωρα για τον ΠΟΑ

Η Παλαιόχωρα δεν τα κατάφερε στο πρώτο της φετινό παιχνίδι στη Γ’ Εθνική, γνωρίζοντας εντός έδρας ήττα από τον Ατσαλένιο με σκορ 1-0. Ο Βραζιλιάνος Καρλίτο ήταν ο σκόρερ για την ηρακλειώτικη ομάδα που από την δική της πλευρά ξεκινά την πορεία της νικηφόρα.

Η Παλαιόχωρα είχε βλέψεις ώστε να μπορέσει να ξεκινήσει τη νέα σεζόν με ένα θετικό αποτέλεσμα και ειδικότερα αυτό να είναι νικηφόρο, αλλά ο ΠΟΑ έδειξε πολύ δυνατός και μαχητικός, καταφέρνοντας έτσι να φύγει με το τρίποντο της νίκης από το γήπεδο της Καντάνου.

Ειδικότερα, στο α’ ημίχρονο η ηρακλειώτικη ομάδα είχε σημαντικές ευκαιρίες, εν αντιθέσει με την Παλαιόχωρα που επιθετικά έδειξε σε μια καλύτερη κατάσταση στο β’ μέρος.

11ades

Pagalos

Τελικά, το γκολ ήρθε στο 74ο λεπτό με τον Καρλίτο ο οποίος σκόραρε με σουτ.

Από την άλλη πλευρά, η Παλαιόχωρα “φωνάζει” για δύο περιπτώσεις πέναλτι, τις οποίες ζήτησε σε ανατροπές του Πάγκαλου, η πρώτη στο 57ο λεπτό και η δεύτερη στο 5ο λεπτό (από τα 8) των καθυστερήσεων. Μάλιστα, στη φάση αυτή, ο Χανιώτης επιθετικός αποβλήθηκε και μάλιστα με απευθείας κόκκινη κάρτα από τον Λασιθιώτη διαιτητή, Σωτηριάδη.

Φάσεις – γκολ

1’ Δυνατό σουτ του Καρλίτο εκτός περιοχής, η μπάλα ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Γιούδα.
2’ Νέο σουτ, αυτή τη φορά από τον Καμπόσο, μαζεύει ο Γιούδας.
9’ Ο Καμπόσος απειλεί και πάλι τον Γιούδα, με τη μπάλα να του ξεφεύγει αλλά περνά πλάγια.
11’ Πρώτη απειλή για την Παλαιόχωρα, με το σουτ του Γκούφα να καταλήγει άουτ.
20’ Ο Πατινιώτης εκτελεί κόρνερ, ακολουθεί η κεφαλιά από τον Πετράκη, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.
36’ Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Φραγκιαδάκης πλασάρει από κοντά άουτ.
43’ Σουτ μέσα από την περιοχή από τον Χιντασέλι, άουτ.
49’ Ατομική προσπάθεια και σουτ μακρινό από τον Γκούφα, άουτ.
56’ Σπουδαία διπλή απόκρουση του Γιούδα σε διαδοχικές κεφαλιές παικτών του ΠΟΑ, νέο σουτ από τον Φραγκιαδάκη, άουτ.
57’ Η Παλαιόχωρα ζητά πέναλτι σε ανατροπή του Πάγκαλου από τον Μανουσάκη.
60’ Πάλι ο Γκούφας για την Παλαιόχωρα, σουτάρει, άουτ.
66’ Ο Δημητριάδης βρίσκεται μόνος απέναντι από τον Μανουσάκη αλλά δεν σουτάρει σωστά.
68’ Ο Δημητριάδης και πάλι σουτάρει αυτή τη φορά μέσα από την περιοχή άστοχα.
73’ Σουτ από τον Χιντασέλι, ο Μανουσάκης μπλοκάρει.
74’ (0-1) Ο Καρλίτο σουτάρει εκτός περιοχής δίνοντας το προβάδισμα στον ΠΟΑ.
83’ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΟΑ πάλι με τον Καρλίτο που σουτάρει και ο Γιούδας αποκρούει σωτήρια.
90+5’ Νέο πέναλτι ζητά η Παλαιόχωρα και πάλι σε πέσιμο του Πάγκαλου.

Διαιτητής: Σωτηριάδης (Λασιθίου)
Βοηθοί: Καφεσάκης – Φραγκιαδάκης (Λασιθίου)

Κίτρινες κάρτες: Φραγκιαδάκης (36), Κερμενίδης (42’), Μανουσάκης (47’)

Παλαιόχωρα (Αστέριος Θέμελης): Γιούδας, Σπηλιώτης, Καραΐσκος (46’ Δημητριάδης), Θεοδωράκης, Νικολίτσης, Κυριλλίδης (68’ Ζαχαράκης), Χιντασέλι (80’ Κτιστόπουλος), Κόλα, Πάγκαλος, Μανουσάκης, Γκούφας.

ΠΟΑ (Μάνος Σκύβαλος): Μανουσάκης, Βρετός, Πολυζάς, Ρωμανάκης (61’ Χατζηανδρέου), Φραγκιαδάκης (75’ Παπαδομιχελάκης), Κερμενίδης, Καμπόσος (87’ Κενδριστάκης), Καρλίτο, Καρβελάς (90+1’ Καργκιοζίδης), Πετράκης, Πατινιώτης

Πηγή: athlitiko.gr