6ος Όμιλος

Μοιρασιά στο “Ελ Πάσο” για Εθνικό Πειραιά και Ηρόδοτο

Σε ένα ματς με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες Εθνικός Πειραιά και Ηρόδοτος αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς σκορ για την 2η αγωνιστική των αγώνων μπαράζ.

Το ματς δεν ήταν καλό όσον αφορά το θέαμα, με τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο οι οποίοι ξεπέρασαν τους 2.5000 να μην μένουν ικανοποιημένοι.

Ο Εθνικός ήταν εκείνος που είχε την υπεροχή χωρίς ωστόσο να αξιοποιήσει τις λιγοστές φάσεις που δημιούργησε.

Από την άλλη ο Ηρόδοτος έπαιξε όπως χρειάζονταν θέλοντας να… χτυπήσει με τα φάουλ του Φραγκουλάκη και στην κόντρα επίθεση όμως δεν σημείωσε κάποια αξιόλογη φάση.

Το τελικό 0-0 φέρνει τον Ηρόδοτο στην κορυφή και πλέον τα πάντα παραμένουν ανοιχτά για την υπόθεση άνοδο.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

Καλησπέρα σας απο το δημοτικό στάδιο Καλλιθέας ‘Γρηγόρης Λαμπράκης’. Η ιστοσελίδα μας θα βρίσκεται κοντά σας για να σας μεταφέρει ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα στον Εθνικό Πειραιά και τον Ηρόδοτο για την 2η αγωνιστική των αγώνων μπαράζ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ισοπαλία τη διαδικασία ενώ οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν εύκολα με 3-0 του Αστέρα Αμαλιάδας.

Σκληρά μαρκαρίσματα στα πρώτα λεπτά, ενώ πριν την έναρξη υπήρξε λογομαχία ανάμεσα σε Φραγκουλάκη και Κρητικό.

4′ Φαουλ σε καλό σημείο για τον Ηρόδοτο με τον Φραγκουλάκη.

Ο Μελισσόπουλος πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι όμως δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά με τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα αμυντικών και να φεύγει κόρνερ.

5′ Κορνερ με τον Φραγκουλάκη όμως η κεφαλιά του Γιαλούση πέρασε παράλληλα.

10′ Δυνατό μαρκάρισμα του Γκέσιου στον Μπάμπη με τον διατητή να καταλογίζει λίγο έξω από την περιοχή των φιλοξενούμενων φάουλ υπέρ τους.

12′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Ηρόδοτο.

Ο Φραγκουλάκης με τρομερή μπαλιά βρίσκει τον Αρκγιλέσι όμως η κεφαλιά του Ιταλού μέσου καταλήγει σε σώματα αμυντικών.

13′ Ο Γιαλούσης ανακόπτει αντικανονικά τον Δωματά καθώς έμπαινε επικίνδυνα στην εστία του Κασμερίδη και ο διαιτητής καταλογίζει φάουλ λίγο έξω από την περιοχη.

15′ Φάουλ του Κατσικοκέρη η μπάλα άουτ.

16′ Μεγάλη φάση για τον Εθνικο. Μετά από κόρνερ του Τεγούση, ο Κατσικοκέρης που πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά όμως ο Κασμερίδης έδιωξε εντυπωσιακά.

24 Ισορροπημένο το ματς μεταξύ των δυο ομάδων.

30′ Φαουλ για τον Ηροδοτου με τον Φραγκουλάκη. Μπλοκάρει ο Σικαλιάς.

32′ Σουτ του Προβυδάκη ο Σικαλιάς δύσκολα σε κόρνερ.

39′ Έχει πέσει αρκετά ο ρυθμός στο παιχνίδι.

40′ Φαουλ για τον Ηροδοτο με τον Φραγκουλάκη. Ο Σικαλιάς δεν ανησυχεί και μπλοκάρει.

44′ Ο Τεγούσης πήγε να… πιάσει στον ύπνο τον Κασμερίδη με το σουτ που επιχείρησε όμως ο έμπειρος πορτιέρο απομάκρυνε σε κόρνερ.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΟ Β’ ΜΕΡΟΣ

47′ Κόρνερ για τον Ηρόδοτο.

Ο Μελισσόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση όμως η κεφαλιά του Ετοφ από το υψος της μικρής περιοχής πέρασε άουτ.

51′ Ετοιμάζεται ο Γιώργος Κατίδης για τον Εθνικό.

55′ Κόρνερ για τον Ηρόδοτο που περνάει ανεκμετάλλευτο.

55′ Φωναζει για χερι ο Εθνικος εντος περιοχης.

Όλος ο πάγκος του Εθνικου στη φάση που σημειώθηκαν οι διαμαρτυρίες για χέρι πήγε πάνω στον επόπτη Δεμερτζή.

60′ Μεγάλη φάση μεγια τον Εθνικό . Μετά από φάουλ του Τεγούση ο Κρητικός σηκώηκε πιο ψηλά απ’ όλους όμως η κεφαλιά του σταμάτησε στον Κασμερίδη. Παρ’ ολα αυτά η φάση ήταν σα να μην έγινε αφού ο επόπτης σήκωσε οφσάιντ.

63′ Φωνάζει για πέναλτι ο Εθνικός σε ανατροπή του Δωματά από τον Μπάμπη όμως ο Δεμρτζής υποδεικνύει κόρνερ.

74′ Φάουλ Φραγκουλάκη η μπάλα άουτ.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Νίκος Κουρμπανας) Σικαλιάς, Στασινός, Βλάχος, Ρούσσης, Κρητικός, Κωνσταντινου, Τεγούσης (67′ Μισέλ), Δωματάς (83′ Μακρυγιάννης), Γκέσιος (52′ Κατίδης), Κατσικοκέρης, Παυλάκης.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Μανώλης Παπαματθαιάκης) Κασμερίδης, Μπάμπης, Προβυδάκης, Γιαλούσης, Μπαλάφας, Φραγκουλάκης, Κασαπάκης (Καρατζαόγλου), Αργκιλέσι, Μωραϊτης (84′ Γαρεφαλλάκης), Μελισσόπουλος (89′ Καργιωτάκης), Ετοφ.