Εύκολα και άνετα η Νέα Ιωνία, 3-0 την Αναγέννηση

Αποδίδοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο η Νέα Ιωνία επικράτησε με 3-0 της Αναγέννησης Ιεράπετρας βελτιώνοντας τη θέση της στην κατάταξη. Μπροστά σε 600 φίλους του προσφυγικού συλλόγου που έδωσαν το παρών στο στάδιο της περιοχής, το συγκρότημα του Γιώργου Τσαμόπουλου μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά και ευτύχησε να προηγηθεί στο 16′ με προβολή του Χλωρού. Στη συνέχεια, οι Κρητικοί βελτιώθηκαν και ζήτησαν πέναλτι στο 22′ σε μαρκάρισμα του Παϊσανίδη από τον Σπαγγή όμως ο διαιτητής υπέδειξε τη συνέχεια του αγώνα. Στο 41′ ο Παναγιώτης Καραχάλιος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του αδερφού του και με σουτ έκανε το 2-0. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με τους φιλοξενούμενους να φτάσουν κοντά στο γκολ στο 70′ όμως η προσπάθεια του Δεδελετάκη σταμάτησε στο δοκάρι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 74′ ο Χλωρός με πολύ ωραίο σουτ. Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από την έναρξη του αγώνα η διοίκηση της Νέας Ιωνίας τίμησε τον προπονητή των ΄λιονταριών’, Νίκο Δεδελετάκη, για το γεγονός ότι βρίσκεται περισσότερο από 32 χρόνια στον πάγκο της Αναγένννησης

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Γιώργος Τσαμόπουλος) Παναγιωτόπουλος, Καριατλής, Ρόππας, Τερλελής, Νταϊφώτης, Σπαγής (63′ Τύρπος), Καραχάλιος Π., Καραγιάννης, Χλωρός (79′ Σαντριάς), Καραχάλιος Α. (75′ Βογατσάς), Νησαριώτης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Νίκος Δεδελετάκης) Αλευράς, Ζαμπετάκης, Λιλάι, Δεδελετάκης (86′ Μπιτσακάκης Ε.), Χατζάκης, Ζντράκοβιτς, Κρυστάλλης, Λαμπράκης (46′ Χρυσοφάκης), Κόκα (76′ Τσαμπανάκης), Μπέκα, Παϊσανίδης