Ηλιούπολη για “φίλημα” (φωτο)

Μια Ηλιούπολη φτιαγμένη από «ατσάλι» είδαμε στο σημερινό (17/11) ματς, με τους «κυανέρυθρους» τελικά να επικρατούν των Αγίων Αναργύρων με 2-0. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς και με συνεχές πρέσινγκ εμπόδιζαν τους φιλοξενούμενους να αναπτυχθούν σωστά. Έτσι στο 14′ η Ηλιούπολη άνοιξε το σκορ με τον Πασπαλιάρη και ενώ στην αρχή της φάσης ο Σαράντης είχε αποκρούσει το σουτ του Πετρίτση. Στο 19′ ο Μιστρίδης έκοψε σωτήρια τον Πετρίτση, ενώ στο 23′ ο Σαράντης προχώρησε στην επέμβαση του αγώνα, όταν μετά από σέντρα του Μιχάλη από τα δεξιά ο Ντόκο σούταρε, αλλά ο έμπειρος πορτιέρο προχώρησε σε μία φανταστική απόκρουση. Στο 37′ το παιχνίδι διεκόπη για τρία περίπου λεπτά όταν ο Πλεξίδας τραυματίστηκε στο κεφάλι, χωρίς τελικά να είναι κάτι το ανησυχητικό. Στο 56′ και ενώ ο Γεμιστός είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν έφτασε πολύ κοντά στο να σκοράρει, αλλά η κεφαλιά που έπιασε πέρασε άουτ. Στο 74′ οι Άγιοι Ανάργυροι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, αφού μετά από φάουλ του Μαχαίρα η μπάλα χτύπησε στο χέρι παίκτη Ηλιούπολης, ο οποίος βρισκόταν στο τείχος, αλλά ο ρέφερι το θεώρησε ακούσιο και έδειξε «παίζετε». Στο 89′ και μετά από εκπληκτική προσπάθεια του Ντόκο ο οποίος έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Ζουμπουνέλη, ο δεύτερος δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0 για τον «Ήλιο» κλειδώνοντας έτσι τη νίκη για τους γηπεδούχους. Τέλος στο 90′ ο Συμεών έβαλε σωτήρια το πόδι του προ του Παπανικολάου ο οποίος ήταν έτοιμος να πλασάρει τον Καταχανάκη. Μάλιστα σε αυτή την φάση ο αμυντικός του ΓΣΗ τραυματίστηκε και πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου για τα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων. Καλή η διαιτησία των Χαρίτου, Μπαμπά και Αθανασόπουλου, με τον πρώτο να ελέγχεται μόνο για την φάση του 74′.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Καταχανάκης, Παπανικολάου(55′ Γεμιστός), Συμεών, Ντόκο, Ρωμανός, Γιαννακόπουλος, Ζουμπουνέλης, Μιχάλης(83′ Εστυλαινίδης), Πετρίτσης, Πασπαλιάρης (70′ Δωματιώτης), Καφαλούκος

ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ: Σαράντης, Καριατλής, Τομάρας, Μιστρίδης, Μακρόπουλος(57′ λ. τρ. Καλογριάς), Αδαμίδης(27′ Νικολάου),Μιχαλάτος, Μαχαίρας, Πιτέλης (46′ Φιλιππίδης), Πλεξίδας, Παπανοκολάου

Κωνσταντίνος Ράπτης(kraptis1449@hotmail.com)