Η Επισκοπή 3-1 με ανατροπή τον Απόλλωνα Σμύρνης

Παρότι βρέθηκε να χάνει μόλις στο 2ο λεπτό η Επισκοπή πήρε τη σπουδαία νίκη με 3-1 επί του Απόλλωνα Σμύρνης.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την Επισκοπή, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό από το κοντινό πλασέ του Σπαρτιάτη. Παρόλα αυτά η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη δεν πτοήθηκε και μπόρεσε να ξεπεράσει την αρχική ψυχρολουσία.

Αρχικά απείλησε με τις προσπάθειες των Λίμα και Ντότη να απομακρύνονται πάνω στη γραμμή, όμως ένα λεπτό αργότερα η ομάδα του Ρεθύμνου έφερε το ματς στα ίσα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βαλαβανόπουλου, που είχε κερδίσει ο Δημητρακούδης από τον Πανουργιά.

Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα άλλαξαν και οι αριθμητικές ισορροπίες της αναμέτρησης, με τον Σάλλα να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον Απόλλωνα με παίκτη λιγότερο. Μετά από αυτή την εξέλιξη η Επισκοπή άρχιζε να πιέζει, χάνοντας ευκαιρίες με τον Ντότη στο 29′, τον Βαλαβανόπουλο στο 31′ και τον Πάτα στο 33′.

Η Επισκοπή εκμεταλλεύτηκε πλήρως το αριθμητικό πλεονέκτημα, πετυχαίνοντας δύο γκολ με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στο 48′ μετά από ωραίο κόψιμο του Λίμα, ο Δωματάς έστειλε άψογα την μπάλα στο παράθυρο του Νίκα για το 2-1, ενώ στο 54′ οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τον Δωματά αυτή τη φορά να σερβίρει και τον Λίμα να σκοράρει με το κεφάλι.

ΕΠΙΣΚΟΠΗ (Παπαματθαιάκης): Γιαγκιόζης, Χάιδος, Λίμα, Πάτας, Κεφαλάς (83′ Μουτζούρης), Κίτος (68′ Τσιλεδάκης), Δωματάς (74′ Μέτα), Σουρνάκης, Βαλαβανόπουλος, Ντότης (83′ Μεργέμογλου), Δημητρακούδης (68′ Τζωρτζινάκης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. (Ρ. Γκόμεζ): Νίκας, Ρέτζος (79′ Ράμμος), Κιρκιλιανίδης (68′ Βλασσόπουλος), Λιάκος, Πανουργιάς, Πατίας, Πριόνας (54′ Ντόβας), Σπαρτιάτης (46′ Πεντρόμο), Κορφιάτης, Πιαστόπουλος (68′ Τσούμπας), Σάλλα.

Πηγή: Grandsport