Η Προοδευτική 3-2 με ανατροπή

Κάνοντας την ανατροπή η Προοδευτική απέκλεισε με 3-2 την ΑΕ Μαύρου Αετού και προχώρησε στους 16 του Κυπέλλου Πειραιά .

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν στο 29’ με πλασέ του Μπαχά .

Η Προοδευτική ανέβηκε στη συνέχεια και πριν λήξει το ημίχρονο ισοφάρισε στο 43’ με πέναλτι του Γιακούπι που κέρδισε ο ίδιος.

Οι Κορυδαλλιώτες με το ξεκίνημα της επανάληψης σημείωσαν δυο ακόμα τέρματα . Στο 48’ με άψογη εκτέλεση φάουλ ο Γιακούπι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του για να γίνει το 3-1 στο 54’ με γυριστό σουτ του Δηλαβέρη.

Η απόδοση των «βυσσινί» έπεσε στη συνέχεια με αποτέλεσμα οι Αμφιαλιώτες να απειλήσουν . Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο  90 ‘ με κεφαλιά του Βιδάλη Γ. Νωρίτερα ( 78’ ) είχε ακυρωθεί γκολ από τον διαιτητή Καρυοφύλλη σαν οφσάιντ με υπόδειξη του βοηθού Σινιοράκη.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ: Μένιος, Σαμαράς( 57΄’ Κουσουρής) , Μύρκος, Ζίζηλας, Παπανικόλας, Ανδράλας( 68’ Χίσο) , Γιακούπι, Μπέλερης, Ποτουρίδης, Ζαχαράτος, Δηλαβέρης ( 61’ Ζελέκου)

ΑΕ Μ.ΑΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Σαλίχος, Φέκος, Σαμλίδης, Βιδάλης Γ., Βιδάλης Ε., Γκουβέρος( 65’ Μεγαλοοικονόμου) , Μελαμπιανάκης, Μπαχά, Μαυρουδής,  Καλτσάς( 71’ Ερρίκος)  Κούσης( 55’ Πέρρος)