Ε.Π.Σ.Π.

Η Χαλκηδόνα 2-1 την ΑΕ Νίκαια με MVP τον Οικονομάκη…

Ένα παράξενο παιχνίδι παρακολουθήσαμε σήμερα στο γήπεδο “Π. Νικολαΐδης” όπου η ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ λύγισε δύσκολα την ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ με 2-1 και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου της ΕΠΣΠ! Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό, με τις δύο ομάδες να φοβούνται η μία την άλλη και να δυσκολεύονται στην ανάπτυξή τους. Οι τυπικά γηπεδούχοι της ΝΙΚΑΙΑΣ ήταν ελαφρά καλύτεροι και έχασαν την μοναδική πολύ μεγάλη ευκαιρία σε αυτό το χρονικό διάστημα όταν ο Πεκώφ νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Πνευματικό….

Το Β’ ημίχρονο ήταν εντελώς διαφορετικό, ειδικά μετά το 62ο λεπτό που η ΝΙΚΑΙΑ προηγήθηκε 1-0 μετά από φοβερή κεφαλιά του Πεκώφ! Η είσοδος όμως του Οικονομάκη στο παιχνίδι ήταν καταλυτική. Στο 70′ νικήθηκε σε τετ α τετ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως στο 77′ ισοφάρισε σε 1-1 και στο 83′ έβαλε την ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ μπροστά στο σκορ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ που είχε και αρκετή δόση τύχης! Οι ποδοσφαιριστές της ΝΙΚΑΙΑΣ προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως οι “φιλοξενούμενοι” άντεξαν μέχρι το τέλος και πανηγύρισαν μια δύσκολη αλλά πολύ σημαντική πρόκριση…

Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Βαγγέλης Λαθύρης με βοηθούς τους Ιορδάνη Καράκελλε και Αχιλλέα Πουλόπουλο, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Κώστας Φελλάς και γιατρός ο Αλέξανδρος Τζαραντάντ…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ (Γιώργος Λαγούδης): Τερεκανίδης, Παπαδάτος, Βοργιάς, Κουρούνης, Αβανίδης, Πασαμιχάλης Γ., Πασαμιχάλης Σ., Νταλάκος (18′ Κουράκος), Μπόγρης, Παπαδόπουλος, Πεκώφ

ΑΟ ΧΑΛΚΗΔΩΝ (Γιάννης Κούσης): Πνευματικός Κ., Αθανασιάδης M, Πνευματικός Β., Φέκος (72′ Τσαλίκης), Μπουζάλι (60′ Ζαρκαδούλας), Κατσάνης, Κορτέσης (46′ Οικονομάκης), Καρυτινός (51′ Μπεκάκος), Μανδαμαδιώτης (46′ Παναγιωτόπουλος), Αυγέρης, Βοργιάς