Β΄ Ε.Π.Σ.Π.

Θησέας- Αργοναύτης 0-1

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Μετά από ένα παιχνίδι που ο πολύ καλός ΘΗΣΕΑΣ σφυροκόπησε τον αντίπαλό του και έχασε πάρα πολλές κλασικές ευκαιρίες, τελικά μίλησε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου και ο “κυνικός” ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ πήρε πολύτιμη νίκη με 0-1 στο ντεμπούτο της επανόδου του Γιώργου Ξυπολητά στον πάγκο του! Στο πρώτο ημίχρονο παρά τον πολύ καλό ρυθμό του αγώνα, μετρήσαμε μόλις τρεις ευκαιρίες για γκολ. Στο 12′ ο Παγώνης σούταρε δυνατά και ο εξαιρετικός σήμερα Καλτσάς απέκρουσε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα, στο 35′ σουτ του Βλαχουτσάκου έφυγε μόλις άουτ, και στο επόμενο λεπτό ο Λιάρος παραλίγο να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους, αλλά το σουτ που έκανε βρήκε σώματα αμυνόμενων… Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση των γηπεδούχων ήταν ασφυκτική! Στο 50′ ο Καφετζής σούταρε από ευνοϊκή θέση πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καλτσά και στο 57′ ο ίδιος παίκτης εντελώς μόνος του έχασε τελευταία στιγμή το κοντρόλ της μπάλας… Στο 62′ ο Αναγνώστου επίσης σούταρε από κοντά ψηλά άουτ και στο 64′ ο Κουτσονικόλας αστόχησε από κοντά με κεφαλιά. Στο 70′ ο Καλτσάς σταμάτησε εκ νέου σε τετ α τετ τον δραστήριο Κούτση και στο επόμενο λεπτό ο Γκούμας είχε δοκάρι σε κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ! Ο ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ στο 73′ έχασε καλή ευκαιρία με τον Γκιάτα να παίρνει τελευταία στιγμή την μπουκιά από το στόμα του Θεμελάκη πριν σουτάρει, και στο 80′ ο Μάγκος επιχειρεί νέα επέλαση αλλά ο Καλτσάς του λέει “όχι”! Στο 85′ ο Αναγνώστου σταματιέται κι αυτός από τον απροσπέλαστο πορτιέρο των φιλοξενούμενων και στο 88′ ο Θεμελάκης “προειδοποιεί” αλλά κόβεται την τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς… Τελικά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο ίδιος παίκτης βγαίνει στην αντεπίθεση, πλασάρει τον Κιτσέλη, και γράφει μέσα σε αποθέωση το 0-1 για τον ΑΡΓΟΝΑΥΤΗ! Άδικο, αλλά το ποδόσφαιρο έχει την δική του δικαιοσύνη. Σαν να μην έφτανε αυτό για τον ΘΗΣΕΑ, στην τελευταία φάση του αγώνα τραυματίστηκε σοβαρά σε κόντρα με αντίπαλο ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων Στράτος Καφεντζής! Να ευχηθούμε περαστικά… Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Γιάννης Κάζας με βοηθούς τον Αρχιμήδη Τριανταφυλλίδη και τον Λάμπρο Κατσάνα, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Νίκος Γεράκης…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΘΗΣΕΑΣ (Τάσος Δερμάτης): Κιτσέλης, Αναγνώστου, Μάγκος, Χατζηκωστής, Κουτσογούλας (59′ Κουτσονικόλας), Γεροντογιάννης, Γκιάτα, Γκούμας (88′ Μαρκουλής), Καφεντζής, Βλαχουτσάκος (63′ Κούτσης), Παγώνης.

ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Γιώργος Ξυπολητάς): Καλτσάς, Λαλαΐτης Ν., Λαλαΐτης Β., Κατσούρης, Παπαβασίλης, Ορφανός, Τερζία (77′ Σιγάλας), Τέτα, Ρούσι (46′ Θεμελάκης), Λιάρος, Χουλάκης