Β΄ Ε.Π.Σ.Π.

Θύελλα Μοσχάτου- ΑΟΚ Φαλήρου 2-1

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Καταπληκτικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο γήπεδο του Μοσχάτου με τελική νικήτρια την τοπική ΘΥΕΛΛΑ που έκαμψε την αντίσταση του νεανικού ΑΟΚ ΦΑΛΗΡΟΥ με σκορ 2-1… Στο Α’ ημίχρονο ο ρυθμός ήταν καταιγιστικός και είχαμε γκολ, θέαμα και εναλλαγή φάσεων και συναισθημάτων! Μόλις στο 7′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 με πλασέ του Γούλα μέσα από την περιοχή! Στο 11′ ο Τάγης έχασε τεράστια ευκαιρία σε τετ α τετ να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του, και στο 13′ ο Κοκκοκύρης ισοφάρισε με κεφαλιά σε 1-1 για τους φιλοξενούμενους! Στο 19′ ο ίδιος παίκτης έχασε τεράστια ευκαιρία να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα του, στο 26′ παραλίγο να σκοράρει ο Κωνσταντάκος με λόμπα από το κέντρο του γηπέδου για τους Μοσχατιώτες, και στο 36′ ο Τάγης με ξαφνικό μακρινό σουτ έγραψε τελικά το 2-1 για τους γηπεδούχους! Στο 42′ ο Τζαουπλάρι έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ να αυξήσει τον δείκτη του σκορ, και στο 45′ ο Λαοπόδης παραλίγο να σκοράρει με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο γκολκίπερ Πολλάτος… Το Β’ ημίχρονο ήταν επίσης εξαιρετικό, αλλά με σαφώς λιγότερες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Τις μεγαλύτερες τις έχασε η ΘΥΕΛΛΑ στο διάστημα ανάμεσα στο 79ο και στο 81ο λεπτό! Συγκεκριμένα ο Τάγης έχασε ένα ανεπανάληπτο τετ α τετ στο 79′, σούταρε μόλις άουτ από καλή θέση στο 80′, ενώ ο Κωνσταντάκος έχασε με τη σειρά του εξαιρετική ευκαιρία στο 81ο λεπτό. Τις τελευταίες μεγάλες φάσεις του αγώνα τις έκαναν πάντως οι φιλοξενούμενοι. Στο 86′ σε σέντρα παράλληλη μέσα στην μικρή περιοχή του τερματοφύλακα Κρητικού δεν ακούμπησε την μπάλα κανένα πόδι των φιλοξενούμενων, στο 90′ χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία, ενώ η μεγαλύτερη χάθηκε στο 94′ όταν ο Κρητικός έδιωξε σε κόρνερ “σίγουρο” γκολ για την ομάδα του Φαλήρου. Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια δίκαιη αλλά άκρως αγχωτική νίκη που τους δίνει το απαραίτητο οξυγόνο για την συνέχεια του πρωταθλήματος… Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Πέτρος Λεμπέσης με βοηθούς τους Αχιλλέα Πουλόπουλο και Χαράλαμπο Μηλιδώνη, ενώ παρατηρητής ήταν ο κύριος Θανάσης Τάλλας…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΘΥΕΛΛΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ (Δημήτρης Νικολόπουλος): Κρητικός, Φαναρίτης, Τσιγκρήτης (85′ Μαυρομίχαλος), Ευάγγελου, Πιτερός, Λαοπόδης (53′ Γκρέμι), Τζαουπλάρι, Γούλας, Τάγης, Κωνσταντάκος, Σύρος.

ΑΟΚ ΦΑΛΗΡΟΥ (Γιώργος Γκοβερίνος): Πολλάτος, Ανδρέου, Παπαδόπουλος Χ. (66′ Μανδάς), Κούστας, Βιδάλης (46′ Παπαδόπουλος Η.), Χαιρόπουλος, Χαντζής, Γιαννόπουλος, Παπαδόπουλος Σ., Ελευθεράκης, Κοκκοκύρης