Β΄ Ε.Π.Σ.Α.

Καθάρισε νωρίς ο Αττικός, 2-0 εκτός την Ελπίδα Αγίων Αναργύρων

Πετυχαίνοντας δύο γρήγορα γκολ ο Αττικός νίκησε με 2-0 εκτός έδρας την Ελπίδα Αγίων Αναργύρων και επέστρεψε στις νίκες, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες του για την άνοδο.

Στην πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι, το πλασέ του Καλομοίρη έδιωξε ο Τεννές και στη συνέχεια της φάσης ο Σπυρόπουλος έδιωξε πάνω στην γραμμή το σουτ του Ρεζτσόβ. Στο 10ο λεπτό, ο Ρεζτσόβ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Χιονάς με κεφαλιά πρόλαβε τον Τεννέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ένα λεπτό αργότερα το δυνατό σουτ του Λάνη κόντραρε και έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Κασσάρα. Στο 13′ ο Κοντόπουλος έκλεψε τη μπάλα έξω από την περιοχή της Ελπίδας, έκανε την ατομική προσπάθεια και με όμορφο τελείωμα έκανε το 0-2. Στο 35′ το σουτ του Κοτούλια πέρασε λίγο άουτ, ενώ στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Σπυρόπουλος πρόλαβε με προβολή τον Κοντόπουλο που ήταν τετ α τετ με τον Τεννέ. Το 0-2 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου…

Στην πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους, ο Τεννές έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Ρεζτσόβ, ενώ το ίδιο έκανε τρία λεπτά αργότερα και σε σουτ του Κοτούλια από τα πλάγια. Η κεφαλιά του Ζενουνλλάρι στο 70′ από καλή θέση για την Ελπίδα πέρασε άουτ, ενώ και η γυριστή κεφαλιά του Χέλμη στο 72′ πέρασε μόλις άουτ. Το σουτ του Ρεζτσόβ στο 76′ έδιωξε ο Τεννές στην τελευταία καλή στιγμή του αγώνα. Το 0-2 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με τον Αττικό να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη…

Ελπίδα Αγίων Αναργύρων: Τεννές, Κάβουρας (46′ Ζενουνλλάρι), Γιαμαρέλος Αλ. (46′ Μάρκου Αλ.), Ζούνα (64′ λ.τ. Πάσχος), Παππάς, Σπυρόπουλος Παντ., Κίτσος, Κουνάδης, Τσοχαντάρης (84′ λ.τ. Ντάλλας), Λάνη, Κοτταρίδης

Αττικός: Κασσάρας, Σωτηρίου, Λίκα, Χιονάς, Κοτούλιας, Κορνελάτος, Χέλμης, Κοντόπουλος (72′ Σμυρνιώτης), Γεωργαντής (60′ Ζευκιλής), Ρεζτσόβ, Καλομοίρης (66′ Γκιόλας)