5ος Όμιλος

Κισσαμικός – Ατσαλένιος 1-1

Νικητής ο… αέρας!

Σε ένα παιχνίδι όπου… πρωταγωνίστησε ο αέρας, ο Κισσαμικός αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 με τον Π.Ο. Ατσαλένιου.

Αυτό ήταν το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι του πρωταθλήματος, με τον κόσμο που βρέθηκε στο Δ.Σ. Κισσάμου να επιβραβεύει με το χειροκρότημά του τους ποδοσφαιριστές και το τεχνικό επιτελείο του Κισσαμικού, για την πολύ καλή πορεία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τα… τερτίπια του αέρα βοήθησαν στο να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Στο α’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν υπέρ τους τον αέρα και «πόνταραν» σε αυτό, δημιουργώντας πολλές επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Λαζαρίδη. Στο 21’ ο Π. Γιακουμάκης πέτυχε το 0-1 και στο 34’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Κισσαμικός με τον αέρα υπέρ του κυριάρχησε και μετέφερε το σκηνικό προς την αντίπαλη εστία, καταφέρνοντας να φτάσει στην ισοφάριση με τη… συνδρομή του Μ. Γιακουμάκη. Από εκτέλεση κόρνερ του Χατζηλιόντα στο 59’ η μπάλα βρήκε στο πόδι του ποδοσφαιριστή του ΠΟΑ και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Στη συνέχεια ο Συνάνης φρόντισε με σπουδαίες επεμβάσεις σε εκτελέσεις φάουλ του Χατζηλιόντα να διατηρήσει το σκορ στο 1-1.

Φάσεις-γκολ

6’ Σέντρα του Πασιαλή, ο Κ. Βρετός διώχνει προ του Εσόνο και ο επερχόμενος Χατζηλιόντας κάνει το σουτ, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

9’ Σουτ του Μποτωνάκη άουτ.

13’ Ο Π. Γιακουμάκης κέρδισε τη μπάλα από τον Μποτωνάκη και σούταρε, με τον Λαζαρίδη να μπλοκάρει.

20’ Κόρνερ του Καρυωτάκη, ο Π. Γιακουμάκης κάνει το γύρισμα προς την εστία και ο Κουμπρόγλου στη γραμμή απομακρύνει.

21’ ΓΚΟΛ: Ο Π. Γιακουμάκης από πλάγια θέση με σουτ κάνει το σκορ 0-1.

33’ Ο Αραβιάκης εκτελεί φάουλ από το χώρο του κέντρου και με τον αέρα η μπάλα παίρνει επικίνδυνη τροχιά, με τον Λαζαρίδη να διώχνει σε κόρνερ.

34’ Κόρνερ του Φραγκιαδάκη ο Αραβιάκης βρίσκει τη μπάλα και ο Π. Γιακουμάκης.

38’ Σουτ του Μ. Γιακουμάκη μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Λαζαρίδης.

43’ Φάουλ του Π. Γιακουμάκη μπλοκάρει ο Λαζαρίδης.

54’ Δυνατό σουτ του Μποτωνάκη ελάχιστα έξω από την εστία η μπάλα.

59’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Χατζηλιόντα, ο Μ. Γιακουμάκης προσπαθεί να διώξει αλλά θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα (1-1).

70’ Ο Στεφανίδης πασάρει στον Μποτωνάκη, το σουτ του οποίου καταλήγει άουτ.

81’ Σέντρα του Εσόνο, ο Στεφανίδης στρώνει τη μπάλα στον Ενγκουέμ, το σουτ του οποίου φεύγει λίγο έξω από την εστία.

87’ Εκτέλεση φάουλ του Χατζηλιόντα ο Συνάνης αποκρούει σε κόρνερ.

88’ Φάουλ του Χατζηλιόντα ο Συνάνης αποκρούει δύσκολα.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Βοηθοί: Σαββόγλου-Πρέντζας (Δυτ. Αττικής)

Κίτρινες: Λαζαρίδης (34’), Μποτωνάκης (60’), Ενγκουέμ (73’)

Π.Γ.Σ. Κισσαμικός: Λαζαρίδης, Κόντη, Εσόνο, Χολέβας, Καρβουνιάρης, Ενγκουέμ, Κουμπρόγλου, Μποτωνάκης (75’ Ψαράκης), Πασιαλής (84’ Τσικουδάκης), Χατζηλιόντας, Στεφανίδης.

Π.Ο. Ατσαλένιου: Συνάνης, Κ. Βρετός, Πρωτογεράκης, Πετράκης, Αραβιάκης, Μ. Γιακουμάκης, Φραγκιαδάκης (84’ Καλομοίρης), Χαλκιαδάκης, Π. Γιακουμάκης, Μπουτσάκης (66’ Πλουσής), Καρυωτάκης (81’ Παπαδομιχελάκης).