Λύτρωση στις καθυστερήσεις για τον Πανιώνιο, 1-0 τη Ρόδο

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση ο Πανιώνιος με χρυσό σκόρερ τον Τσιμπόκα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε 1-0 της Ρόδου και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της ανόδου.

Από την πλευρά τους τα «ελάφια» πάλεψαν να φύγουν με τον βαθμό από τη Νέα Σμύρνη έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τον τερματοφύλακα Μανουσάκη, ο οποίος ωστόσο στο φινάλε του αγώνα νικήθηκε.

Μάλιστα η Ρόδος αγωνίστηκε από το 78ο λεπτό της αναμέτρησης με παίκτη λιγότερο καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σουλάι.
Ο Πανιώνιος από την πλευρά του διαμαρτυρήθηκε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου για αποβολή του Μάγκα μετά από μαρκάρισμα σε αντίπαλο του που θα έβγαινε τετ α τετ.

Η ροή του αγώνα
5′ Σουτ του Μπρέγκου η μπάλα άουτ
11′ Σουτ του Μπρέγκου αποκρούει ο Μανουσάκης
13′ Σουτ του Καλύβα η μπάλα άουτ
20′ Νέο σουτ του Τσίπρα μπλοκάρει ο Μανουσάκης
21 Κεφαλιά του Τσίπρα η μπάλα άουτ
32′ Λάθος του Γκίνο, ο Καμπά σούταρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι
46′ Σουτ του Βογιατζή η μπάλα πέρασε άουτ
48′ Ο Τσίπρας απείλησε από μακριά αλλά το σουτ πέρασε άουτ
61′ Σουτ του Καρδάμη η μπάλα άουτ
72′ Τρομερή ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Μπρέγκου εκτέλεσε συρτά το φάουλ αλλά ο Μανουσάκης απέκρουσε σε κόρνερ
73′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Μανουσάκη να αποκρούει την κεφαλιά του Σέχου
78′ Ο Σουλάι δέχεται τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αφήνει τη Ρόδο με δέκα παίκτες
90+2′ Ο Τσιμπόκας με σουτ μέσα από την περιοχή νικάει τον Μανουσάκη για το 1-0.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαπαναγής): Αντωνόπουλος, Καρδάμης (83′ Γροντής), Διονέλλης (83′ Λίμα), Καλύβας, Μίχος, Μπρέγκου, Τσίπρας (62′ Τσιμπόκας), Μούντριχας (76′ Πίσπας), Σέχου, Γκότοβος (62′ Πριόνας), Γκίνο

ΑΣ ΡΟΔΟΣ (Σκύβαλος): Μανουσάκης, Τρόκα, Νικολόπουλος, Μάγκας, Σουλάι, Βογιατζής, Γκέντες (63′ Στεργίου), Τσούτσης (80′ Κανταρτζής), Δούμτσης (76′ Μουζακίτης), Καμπά (76′ Τζουανάκης), Μπαρμπαρούσης

ΠΗΓΗ: Mikriliga.com