Με γκολάρες η ΑΕΚ για τη “μεγάλη” επιστροφή!

Νικηφόρο ντεμπούτο στα άγνωστα… μονοπάτια της Γ Εθνικής για την ΑΕΚ, που επικράτησε εκτός έδρας του Μανδραϊκού με 2-0. Απίστευτο το πρώτο τέρμα της Ένωσης -σχεδόν από τη σέντρα του γηπέδου- που όμως έδειξε αναποτελεσματική στην επίθεση. Πολύ όμορφο και το δεύτερο του Πλατέλα – Έχασε πέναλτι ο Ντακόλ

Με το… δεξί μπήκε η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής επικρατώντας 2-0 του Μανδραϊκού, χάνοντας ευκαιρίες και για ένα μεγαλύτερο σκορ. Η “κιτρινόμαυρη” κερκίδα ήταν γεμάτη, με περισσότερους από 2000 οπαδούς της Ενωσης να πλαισιώσουν την ομάδα τους σ’ αυτό το νέο ξεκίνημα.

Η υπεροχή της ΑΕΚ ήταν εμφανέστατη από το πρώτο λεπτό. Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα προηγήθηκε στο 11΄ με σουτ του Σταθάκη σχεδόν από την σέντρα, αλλά στο υπόλοιπο ημίχρονο ήταν… φλύαρη, χάνοντας κλασικές ευκαιρίες για γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Μανδραϊκός πίστεψε σε κάτι θετικό, αλλά ο Βούρας όποτε χρειάστηκε απέτρεψε τον κίνδυνο. Ο Ντακόλ στο τελευταίο τέταρτο είχε την ευκαιρία να πετύχει το πρώτο του τέρμα σε επίσημο παιχνίδι με την Ένωση, ωστόσο στην εκτέλεση πέναλτι που έκανε έστειλε την μπάλα άουτ.

Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στο 82’ όταν ο Πλατέλλας έκανε εξαιρετική προσωπική ενέργεια και με ωραίο πλασέ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Μανδραϊκού

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ (Κυριάκος Μίχας): Χρόνης, Χουστουλάκης, Σιακαβάρας, Κολτσίδης (64’ λ.τ. Kουβίδης), Αγκόλι, Μπιλίτσης, Ζουραβιόβ (57’ Καλογρίδης), Καιμακούδης, Ζαχαράτος (50’ λ.τ. Βασιλείου), Σερέπας

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας: Βούρας, Τσουμάγκας, Τζανετόπουλος, Σταθάκης, Τσουκαλάς, Κορδέρο (90’ Παληαρούτας), Ανάκογλου, Πόποβιτς (90’+3’ Πεταυράκης), Πλατέλλας, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς (70’ Γροντής)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)