Γ΄ Ε.Π.Σ.Α.

Με Μπρίλη, Ρεγκούλη 2-0 ο Ακάδημος

Στα χνάρια της ανδρικής ομάδας και το εφηβικό του Ακάδημου Αμαρουσίου επικράτησε της Κορωνίδας με 2-0.

Το πρώτο φιλικό προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν πραγματοποίησε το εφηβικό τμήμα του Ακάδημου Αμαρουσίου στο Γαλάτσι εναντίον της Κορωνίδας. Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά δεν είχε ρυθμό, με πολλά λάθη και έλλειψη καθαρού μυαλού λόγω κυρίως της κούρασης από την προετοιμασία. Ο Ακάδημος κατάφερε να ανοίξει το σκορ χάρη σε μακρινό σουτ του Μπρίλη, ο οποίος «κρέμασε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα από μακρινή απόσταση. Μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου δεν σημειώθηκαν φάσεις με εξαίρεση δυο σουτ από τους παίκτες της Κορωνίδας που κατέληξαν άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν αρκετές αλλαγές από την πλευρά της Κορωνίδας με αποτέλεσμα να έχει μεγαλύτερη φρεσκάδα και να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη και λίγα λεπτά πριν την λήξη του αγώνα ο Ακάδημος διπλασίασε τα τέρματα με τον Νίκο Ρεγκούλη με κοντινό πλασέ έπειτα από την ασίστ του Μαραβελάκη Ηλία. Υπήρχε και μια ατυχία όταν ο Στυλιανέσης Κώστας αποχώρισε τραυματίας πριν καν συμπληρωθεί το 20΄.Το τελικό 0-2 δεν ήρθε και τόσο εύκολα όπως φανερώνει το τελικό σκορ. Η ομάδα της Κορωνίδας έχασε αρκετές ευκαιρίες και αν ήταν πιο προσεκτική στα τελειώματα πιθανότατα να είχε άλλη εξέλιξη το σκορ. Από την ομάδα του Ακάδημου ξεχώρισαν οι Μαραβελάκης Ηλίας, Μαραβελάκης Στέλιος, Σαλματάνης Βασίλης και ο Ντάτης Μάριος, επίσης πολύ καλοί ήταν οι Χαρίσης Γιώργος και Ρεγκούλης Νίκος.

ΑΚΑΔΗΜΟΣ: Μπάτσας(40΄Φελέσκουρας), Κασκούρας, Στυλιανέσης(20΄Μούστα), Χαρίσης, Μαραβελάκης Στ, Μαραβελάκης Ηλ, Νικολαϊδης (40΄Ρεγκούλης), Μπρίλης, Κοβός(60΄Ντούτσης) ,Ντάτης, Σαλματάνης

Ρεπορτάζ: Γιάννης Μπρίλης.