Β΄ Ε.Π.Σ.Α.

Νέα ανατροπή ο Κολωνός, 3-2 εκτός τον Νεοπεντελικό

Ωραίο παιχνίδι με ανατροπή στο σκορ παρακολουθήσαμε στο γήπεδο των Μελισσίων όπου ο ΚΟΛΩΝΟΣ νίκησε 3-2 τον ΝΕΟΠΕΝΤΕΛΙΚΟ, ενώ στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με 2-0!

Εφτασε έτσι τους 6 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν στους 4. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κολωνός είχε κάνει ανατροπή και την περασμένη αγωνιστική απέναντι στον ΑΟ Ιλίου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και έχασαν δύο καλές ευκαιρίες στο 11′ με τον Τρικούλη και στο 17′ με τον Σκεύη. Όμως οι γηπεδούχοι σταδιακά ανέβασαν την απόδοσή τους. Απείλησαν αρχικά στο 18′ όταν πίεσαν στην αντίπαλη περιοχή και παραλίγο ο Χριστόπουλος να βάλει αυτογκόλ με κεφαλιά αλλά απέκρουσε με τα ακροδάχτυλα ο γκολκίπερ Ροκανάς. Τελικά στο 25′ μετά από ένα φάουλ που έμοιαζε με κόρνερ ο Ταουζής έγραψε με κεφαλιά το 1-0 για τον ΝΕΟΠΕΝΤΕΛΙΚΟ! Στη συνέχεια οι παίκτες του ΚΟΛΩΝΟΥ αντέδρασαν. Στο 30′ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε απόκρουση αμυντικού με το χέρι μέσα στην περιοχή (ο διαιτητής θεώρησε ότι το χέρι ήταν πολύ κοντά στο σώμα) και στο 34′ ο Τρικούλης έπιασε επικίνδυνη κεφαλιά που μπλόκαρε ο γκολκίπερ Μοδιάτης. Όμως στο 35′ κόντρα στη ροή του αγώνα και μετά από αδράνεια του κέντρου της άμυνας των φιλοξενούμενων, ο Μαρουλίδης έγραψε με κεφαλιά το 2-0 για την ομάδα του Παναγιώτη Κοζακόπουλου! Την τελευταία και μεγαλύτερη ευκαιρία του Α’ ημιχρόνου την έχασαν οι φιλοξενούμενοι όταν διπλό σουτ από κοντά του Παππά απέκρουσε εκπληκτικά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων…

Στο Β’ ημίχρονο είδαμε ένα πολύ διαφορετικό παιχνίδι, αφού οι ποδοσφαιριστές του Παναγιώτη Καλαϊτζίδη μπήκαν αποφασισμένοι να το “γυρίσουν”! Στο 52′ ο Σκεύης σούταρε μόλις άουτ, αλλά στο 54′ ο Παππάς με φανταστική επέλαση και τελείωμα μείωσε αρχικά σε 2-1. Στο 58′ ο νεοεισελθών Λουφάκης ισοφάρισε με τεχνικό σουτ σε 2-2 και στο 70′ ο Παππάς με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έβαλε μπροστά την ομάδα του με 2-3! Αν και το Β’ ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους, παρ’ όλα αυτά στο 89′ οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να “κλέψουν” τον βαθμό αν δεν απέκρουε εκπληκτικά σε κόρνερ ο γκολκίπερ Ροκανάς την απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου από πολύ καλή θέση!

Το σφύριγμα του διαιτητή Κελεκίδη βρήκε τους ποδοσφαιριστές, τον προπονητή και τους οπαδούς του ΚΟΛΩΝΟΥ στην εξέδρα να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη που τους διατηρεί ψηλά στην βαθμολογία του Β’ ομίλου της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣΑ…

ΝΕΟΠΕΝΤΕΛΙΚΟΣ (Παν. Κοζακόπουλος): Μοδιάτης, Τσόγκας (53′ Κυριακόπουλος), Γκιονάϊ, Ταουζής, Πολυδωρόπουλος, Μπεκιάρης (59′ Γεωργαντής), Σαγματόπουλος, Σίλλος, Μαρουλίδης (59′ Κανέλλος), Γκόνος (67′ Μαντζώρος), Μπιτσάκης (59′ Παπαδόπουλος)

ΚΟΛΩΝΟΣ (Παν. Καλαϊτζίδης): Ροκανάς, Χριστόπουλος, Ιμπρο, Χριστοφόρου, Τοσούνι (74′ Τζίλιος), Οντατζής, Τρικούλης (46′ Λουφάκης), Ράσα, Γκιόλας (90+3′ Ρώσση), Σκεύης (88′ Φίλης), Παππάς