6ος Όμιλος

Νίκησε με ανατροπή η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ προβλημάτισε για ένα ακόμα παιχνίδι, βρέθηκε πίσω στο σκορ, έχασε το 8ο φετινό της πέναλτι σε 13 προσπάθειες, αλλά κατάφερε τελικά να επικρατήσει στο Παγκρήτιο του Π.Α.Ο. Κρουσσώνα με 2-1. Από το 55′ με παίκτη λιγότερο οι Κρητικοί

Για μια ακόμη αναμέτρηση η ΑΕΚ δεν έπεισε με την απόδοση της, αλλά επικράτησε 2-1 με ανατροπή στο τελευταίο εικοσάλεπτο του Π.Α.Ο.Κρουσσώνα στο Παγκρήτιο, παίζοντας με παίκτη περισσότερο από το 55′

Στο πρώτο ημίχρονο οι “κιτρινόμαυροι” ήταν… φλύαροι, καθώς έφταναν μεν εύκολα έξω από την περιοχή του Ζάλουντοκ αλλά δυσκολεύονταν ιδιαίτερα να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις. Έτσι, σε ένα από τα λάθη που έκαναν οι αμυντικοί της Ένωσης ο Σκουτέλη πήρε την μπάλα στο 32’, πέρασε τον Βούρα και την έστειλε στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ για τον ΠΑΟ Κρουσώνα.

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να έχει μεν την κατοχή αλλά να μην απειλεί την αντίπαλη εστία. Στο 55’ όμως άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Χαλκιαδάκης, αφήνοντας τους Κρητικούς με δέκα παίκτες.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ βρέθηκε μια ανάσα από την ισοφάριση καθώς ο Γροντής ανατράπηκε στην περιοχή από τον Βιτώρο, με τον Τσιρίλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι. Όμως ο Ιταλός δεν έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ και έχασε το 8ο σε σύνολο 13 πέναλτι που έχει κερδίσει τη φετινή σεζόν η Ένωση.

Ο νεαρός Τσεβάς (που μπήκε αλλαγή στο 60′) και ο… συνήθης ύποπτος Πλατέλλας γλίτωσαν τους “κιτρινόμαυρους” και με δυο γκολ στο τελευταίο τέταρτο γύρισαν το παιχνίδι.

ΠΑΟ Κρουσώνα (Χάρης Ματθαιάκης): Ζάλουντοκ, Τζωρμπατζάκης, Ταβλαδωράκης, Μακατουνάκης, Κορδονούρης, Χαλκιαδάκης, Κολιακουδάκης, Βιτώρος (81′ Καραταράκης), Σκουτέλης (57′ Καπετανάκης), Μπουρσέλης (85′ Σούρσος), Παππάς

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας): Βούρας, Γεωργέας, Τσουμάγκας (67′ Πεταυράκης), Σταθάκης (60′ Τσεβάς), Τσιρίλο, Κορδέρο, Γρόντης, Ντακόλ, Πόποβιτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας