3ος Όμιλος

Ντροπιαστικός αποκλεισμός για την Καλαμάτα

Η Πύλος έκανε την μεγάλη έκπληξη και νικώντας με 3-0 την Καλαμάτα στον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας (πρώτο ματς 2-1 για την Μαύρη Θύελλα) πήρε την πρόκριση στον τελικό!

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Κακαλέτρη έφτασε στη μεγάλη νίκη-πρόκριση με τρία γκολ σε είκοσι λεπτά. Ο Διακουμής στο 57΄ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, για να ακολουθήσει το 2-0 από τον Μικελάτο στο 60΄ενώ τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο Διακουμής και πάλι στο 76’.

Το φιλμ του αγώνα

90+4′ Τέλος του αγώνα. Η Πύλος στον τελικό όπου α αντιμετωπίσει τον Πανθουριακό.
87′ Τρίτη αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Κακαλής στην θέση του Τσιμική. Στο ίδιο λεπτό μπήκε και Μπίζος αντι του Νάτση για την Πύλο
83′ Αλλαγή για την Πύλο. Ο Τσώνης στην θέση τυο Διακουμή
78′ Κίτρινη κάρτα στον Παναγιωτόπουλο
76′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Διακουμής και πάλι μετά απο σέντρα του Νικολόπουλου πλάσαρε απο κοντά τον Σταυράκη για το 3-0
73′ Μεγάλη ευκαρία για την Καλαμάτα. Ο Μουλιάτος με κεφαλιά τροφοδότησε τον Παναγιωτόπουλοο οποιος έπισε δεύτερη κεφαλιά μόλις άουτ
72′ Ο Βασιλόπουλος στην θέση του Μικελάτου
60′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Μικελάτος δίνει προβάδισμα δυο γκολ στην Πύλο. Ο Αχαιός επιθετικός απέφυγε τον Κανταρτζή αλλά και τον Σταυράκη που επιχειρούσε έξοδο και έκανε το 2-0
57′ ΓΚΟΛ 1-0. Η Πύλος με τον Διακουμή άνοίγει το σκορ. Ο Ανταλής έκανε σέντρα απο αριστερά, ο Λιόλιος έδιωξε την μπάλα πάνω στον Διακούμη ο οποίος πλάσαρε απο κοντά σε κενή εστία
54′ Διπλή αλλαγή για την Καλαμάτα. Ο Μουλιάτος με τον Γιακουμή στις θέσεις των Νικολόπουλου, Κολημήτρα
48′ Φάση απο το πουθενά για την Πύλο. Μετά πο διώξιμο του Σταυράκη ο αέρας «φρέναρε» την μπάλα η οποία κατέληξε στον Διακουμή ο οποίος έκενε μια λόμπα αλλά πριν η μπάλα περάσει την γραμμή έδιωξε ο Κανταρτζής
47΄Κίτρινη κάρτα απο τον Ψηλοπαναγιώτη στον Νάτση για σκληρό φάουλ στον Παναγιωτόπουλο
44′ Η ευκαιρία του αγώνα μέχρι τώρα για την Καλαμάτα. Ο Παναγιωτόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην μικρή περιοχή, επιχείρησε δυο φορές να πλασάρει αλλά ισάριθμες φορές έδιωξε ο Μίτζηρας
41′ Σουτ του Παναγιωτόπουλου η μπάλα πέρασε άουτ απο το δεξί δοκάρι του Μίτζηρα
33′ Ωραία ανάπτυξη της Καλαμάτας απο αριστερά, ο Νικολόπουλος έκοψε στον Λιόλιο ο οποιος σούταρε άουτ
27′ Τρομερή κάθετη πάσα του Χατζηλιόντα στον Παναγιωτόπουλο, πρόλαβε με προβολή η Χοτζάι την τελευτάια στιγμή. Ο Λιόλιος πήρε το ριμπάουντ επιχείρησε να τροφοδοτήσερι πάλι τον Παναγιωτόπουλο αλλά απομλάκρυναν οι αμυντικοί
25′ Παιχνίδι κέντρου επ[ι το πλείστπν, ο δυνατός αέρας δεν αφήνει πολλά περιθώρια για καλό ποδόσφαιρο
15′ Πρώτη αξιόλογη στιγμή για την Καλαμάτα. Σέντρα του Γαλανόπουλου απο δεξιά η μπάλα πέρασε απο τον Παναγιωτόπουλο αλλά και το Νικολόπουλο ο οπποίος ερχόταν απο τα αριστερά
13′ Δεύτερη τελική για την Πύλο με σουτ του Τσάτσου, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Σταυράκης
8′ Για την Πύλο η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα με τον Γραματικόπουλο να σουτάρει αλλά να μην προβληματίζει τον Σταυράκη
ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ: Μίτζηρας, Δούνιας, Ανταλής, Χοτζάι, Μπαστακός, Μουράτης, Διακουμής, Νάτσης, Γραμματικόπουλος, Μικελάτος, Τσάτσος.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Σταυράκης, Γαλανόπουλος, Λιόλιος, Κανταρτζής, Κασμερίδης, Τσικλής, Νικολόπουλος, Ρήγας, Παναγιωτόπουλος, Χατζηλιόντας, Κολημήτρας.

Πηγή: sport365