Οδυνηρός αποκλεισμός για Ιωνικό στο Κύπελλο

Την ηττα που σήμανε και αποκλεισμός από το Κύπελλο της ΕΠΣ Πειραιά γνώρισε ο Ιωνικός στην Σαλαμίνα. Συγκεκριμένα, η ομάδα της Νεάπολης ηττήθηκε με 2-1 αποχαιρετώντας την διοργάνωση κάτι που σημαίνει ότι ο ιστορικός σύλλογος θα επικεντρωθεί στις υποχρεώσεις του πρωταθλήματος από εδώ και στο εξής. Στο α’ μέρος οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι δημιουργώντας ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Μαγιάτη. Στην επανάληψη, ο δυνατός αέρας δεν επέτρεψε στον Ιωνικό να κάνει το παιχνίδι του, με τον Στοίνο στο 66′ να γράφει το 1-0. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση αφού στο 73′ ο Ρόβας με σουτ ισοφάρισε σε 1-1. Το τέρμα αυτό δεν φάνηκε ικανό για να δώσει στον Ιωνικό την πρόκριση αφού με γκολ του Ραφτόπουλου στις καθυστερήσεις ο Αμπελακιακός πήρε την πρόκριση

Αμπελακιακός: Μαγιάτης Π., Νάνος (93′ Στεφανίδης), Σκυλιάτος, Στεφανής, Μαγιάτης Ε., Σκιαθίτης, Ραπτόπουλος, Σαρηγγιάνης (61′ Ζώτο), Λουκά (46′ Σγουρδάς λ.τρ.), Μάλκα, Ψώινος

ΙΩΝΙΚΟΣ: Μάνης, Κολοβός, Μιχελής, Προβατίδης, Μιχαλακάκος (67′ Ντούλιας), Κρητικός, Καραχάλιος Α., Ζαφειρίδης, Ρόβας, Τσαφταρίδης, Ελευθεριάδης (56′ Γεωργακόπουλος).