Οι αγώνες στην Β’ ΕΠΣΠ (6/4)

Γράφει ο Αντώνης Δαρζέντας και ο Φώτης Περιφάνης

Πυθαγόρας- Σαλαμινομάχοι 1-2

Τη μοναξιά της κορυφής απολαμβάνουν από χθες οι Σαλαμινομάχοι, όπου επιβλήθηκαν στο Πέραμα του αξιόμαχου Πυθαγόρα με 2-1 και πλέον κρατούν την υπόθεση τίτλος στα «χέρια» τους μετά και την γκέλα του ΑΟΚ Φαλήρου.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Ιωσηφίδη στο 37′ που κέρδισε ο Μπεμπέκας. Άμεση η απάντηση των Σαλαμίνιων που ισοφάρισαν στο 44′ με τον Μονιό.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 65′ ο Λιγνός.

Εξαιρετικός ο διαιτητής Κωνσταντόπουλος.

ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ: Λιουκουδάκης, Πουλόπουλος, Βραχνός, Κοσυφάκης, Λουλάκης, Μέγγουλας, Σπάχο, Κυριακόπουλος, Μπεμπέκας(72′ Αγαπιάδης), Ιωσηφίδης, Κωνσταντίνου(55′ Ανδρεάδης).

ΣΑΛΑΜΙΝΟΜΑΧΟΙ: Μέμπελι, Γεμιδόπουλος(35′ Λιγνός), Κουτσομπέης, Γκίνης, Πιλάβης(54′ λ.τρ. Σίννης), Συριανός, Κοκλιώτης, Μονιός(66′ Φασουλής), Νηφάκος, Λαμπρινός, Λεκάκης.

ΑΟΚ Φαλήρου- ΑΣ Ποντίων 1-1

Την πρώτη απώλεια βαθμών στο δεύτερο γύρο υπέστη ο ΑΟΚ Φαλήρου στις Τζιτζιφιές, όπου αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον ψυχωμένο ΑΣ Ποντίων και «γκρεμίστηκε» από την κορυφή.  Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Κουρτίδη στο 5′ που κέρδισε ο ίδιος, για να ισοφαρίσουν οι Τζιτζιφιώτες με τον ίδιο τρόπο(ανατροπή Καρανίκα), που μετέτρεψε σε γκολ ο  Χατζής στο 36′.Οι γηπεδούχοι ζήτησαν και δεύτερο πέναλτι από τον διαιτητή Α. Παπανδριόπουλο στο 78′ σε ανατροπή του Ανδρώνη, φάση στην οποία ο ποδοσφαιριστής τραυματίστηκε σοβαρά στον αστράγαλο.

ΑΟΚ ΦΑΛΗΡΟΥ: Χρυσανθακόπουλος, Δουσμανόπουλος, Καρανίκας, Τσεκούρας, Σιάκουλης, Κουρτεσιώτης(88′ Κωστάκης), Κάραβος, Ελευθεράκης(62′ Σπανόπουλος), Σπηλιωτόπουλος, Χατζής, Ανδρώνης(79’λ.τρ. Λάβδας).

ΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ: Παναγιωτόπουλος, Καραπετσάνης, Πολυχρονάκης Α., Λυγκώνης, Χάλαρης, Παπαγεωργίου(76′ Καραμάνης), Ντέρτζιο, Θωμαΐδης(55′ Παπαδόπουλος), Δημητρίου, Κουρτίδης(90′ Σιδηρόπουλος), Πρωτόπαππας.

Νίκη Ρέντη- ΑΟΑΔ 1-0

«Ίδρωσε» η Νίκη Ρέντη για να κάμψει την αντίσταση του αξιόμαχου ΑΟΑΔ με 1-0 και επέστρεψε στις επιτυχίες διατηρώντας την πρώτη θέση στα μπαράζ ανόδου.

Μετά από ένα «άχρωμο» πρώτο 45λεπτο οι δυο ομάδες «ξύπνησαν» στην επανάληψη με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά έχοντας δυο δοκάρια με τους Βογιατζή(48′) και Μπεκάκο(60′). Παρόλα αυτά οι Ρεντιώτες πέτυχαν το γκολ που έκρινε το ματς σε μια αδράνεια της άμυνας του ΑΟΑΔ στο 75′ με τον Μακρή, ενώ στη συνέχεια είχαν και δοκάρι με τον Δημητρόπουλο Ι.Ν.(82′).

Ο ΑΟΑΔ ζήτησε πέναλτι από το διαιτητή Συκουτρή σε μαρκάρισμα του Μπαρμπαθανάση στο 69′.

ΝΙΚΗ ΡΕΝΤΗ: Καπίρης, Σισμανίδης, Χατζηγεωργίου, Μακρής(87′ Τσιρογιάννης Β.), Φράγκος, Χουτζιούμης(72′ Δημητρόπουλος Ι.Ν.),Πήλιουρης, Τσιρογιάννης Α., Οσμανάι(60′ Νεοφώτιστος), Δημητρόπουλος Ι.Γ., Διβόλης.

ΑΟΑΔ: Καραμπλιάς, Στιβακτάς(74′ Κανάβας), Παπακωνσταντίνου, Ελευθερίου, Θεοδωράτος, Σεχάι, Σταματίου(60′ Χατζάκης), Χατζηβασιλείου, Μπαρμπαθανάσης, Μπεκάκος, Βογιαζτής.

Ειρήνη 2005- Πανιώνιος Κερατσινίου 4-0

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Αντώνη Τζανιδάκη που σημείωσε σε χρόνο ρεκόρ χατ τρικ(2′,11′, 13′) η πρωταθλήτρια Ειρήνη 2005 επικράτησε εύκολα και του Πανιώνιου Κερατσινίου με 4-0 σημειώνοντας και τα τέσσερα γκολ στο  α’ μέρος.

Το τέταρτο γκολ των νικητών πέτυχε με πέναλτι ο Βαμβακίδης στο 36′.

Σωστός ο διαιτητής; Δριτσάκης.

ΕΙΡΗΝΗ 2005: Χολέβας, Σιέκας, Παπαδόπουλος(49′ Κούμης), Δήμιζας, Μπροτζάκης, Λαζάκης Σ., ΤΖανιδάκης, Πέρρος(61′ Αναλυτής), Βαμβακίδης, Νταντής, Γεργεριτάκης(81′ Κουκουνάκης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπραχίμι , Θεοφανόπουλος, Κλοπώδης Χ., Ατζαμής, Πατρίδας(46′ Κλοπώδης Ν.), Κουλάδης, Μπαλόπιτος, Σερεμέτης, Μάνδυλας(72′ Παλαιολόγος), Μαρίν, Λιβανός(66′ Κιούσης).

Χαλκηδώνα- Αίας Σαλαμίνας 0-0

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι ανάμεσα στην Χαλκηδώνα και τον Αίαντα Σαλαμίνας(0-0) με τις δυο ομάδες να χάνουν ευκαιρίες αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν.

Καλός ο διαιτητής Μιχελής.

ΧΑΛΚΗΔΩΝΑ: Πνευματικός Κ., Παπαδάκης, Καραπατάκης(84′ Σάμπα), Λοκώση, Χάιδος, Κυρίου(85′ Δάππας), Ζίου, Μαρούλης, Κούβαρης, Πνευματικός Ε., Κούσιας.

ΑΙΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ: Γκίνι(78′ λ.τρ. Τριανταφύλλου), Ράπτης, Σταυράτης, Δημητριάδης, Βασιλείου, Παπαλαζάρου, Γεωργαντόπουλος(90′ Κωνσταντάκης), Σκιαθίτης, Γραμματικός, Ράμφος Ε., Ράμφος Κ.(77′ Παπαγεωργίου).

ΑΕ Χατζηκυριακείου- Φοίνικας Αγ. Σοφίας 0-2

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Φοίνικα Αγίας Σοφίας που επιβλήθηκε με 2-0 της ΑΕ Χατζηκυριακείου μέσα στο ΣΕΦ  και πήρε προβάδισμα έναντι των αντιπάλων τους για τα μπαράζ παραμονής.

Ηγέτης και σκόρερ των νικητών ο Περάμαντζης που σημείωσε και τα δυο τέρματα της ομάδας του στην επανάληψη ( 71’΄,85΄)

Αψεγάδιαστη η διαιτησία του Καρυοφύλλη.

ΑΕ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ: Μπαούσης , Λογοθετίδης Τσόρβας, Χατζηφιλίππου, Νίνος( 84′ Καραβατάκης) , Γαζής, Κούκουρας, Τσιάρας( 46′ Αμίλητος) , Πετρούτσος, Τοξόπουλος, Τσάσης(85’΄Κάπαρης)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ: Μυλωνάς Τ.,Κοντογιαννόπουλος, Νικολόπουλος( 77′ Μυλωνάς Α.)   Αντωνίου, Κρασονικολάκης,( 85′ Σταθογιαννάκος)  Βλαχάκης, Καλύβας, Χρηστάκης, Αγοργιανίτης( 89′ Κορδώνης) , Περάμαντζης, Μισιρλής

Φαληρικός- Προφήτης Ηλίας 1-0

Με γκολ του Σταυράκογλου Ε. στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου(45′) ο Φαληρικός λύγισε με 1-0 τον Προφήτη Ηλία και πραγματοποίησε ένα σημαντικό βήμα για τα μπαράζ ανόδου.

Καλός ο διαιτητής Τζιούβελης.

ΦΑΛΗΡΙΚΟΣ: Σταυράκογλου Α., Γεωργόπουλος, Μπαρλής(80′ Μανωλίτσης), Λεουτσάκος, Μεγαλοοικονόμου, Κιουράνης, Μαλιαρός, Κουτσουναμέντος(90′ Καρκανιάς), Σταυράκογλου Ε., Λαγούδης, Σαραγάς(89′ Παπακωνσταντίνου).

ΠΡΟΦΗΤΗΣ ΗΛΙΑΣ: Σπαχίου, Κυρτίδης(53′ Μανσούρ), Τσάβδαρης Χ., Τσάβδαρης Α. (75′ Τσάκωνας), Βισβίκης, Ευγενείας, Γεωργακόπουλος(86′ Κυρίτσης), Βρουλιδάκης, Γκούρι, Τσιριγώτης, Άγγος.

Αστέρας Νίκαιας- Αρμενική 4-3

Αν και η Αρμενική προηγήθηκε με 2-0 ο Αστέρας Νίκαιας μεταμορφώθηκε στην επανάληψη και επικράτησε με 4-3.

Δυο γκολ για τους νικητές σημείωσε ο Δερβένης (57′, 72′) και από ένα οι  Πετράκης Μαρ. (64′) και Μέξης (80′). Για την Αρμενική δίχτυα βρήκαν οι  Κοσταρίδης (5′), Μούτσο(11′) και Δρακόπουλος (91′ πέν.). Ο Αστέρας έμεινε με δέκα στο 81′ λόγω αποβολής του Τζομπανάκη(2η κίτρινη).

Καλός ο διαιτητής Αναστασίου.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Σωπιάδης(80′ Τάκος), Υφαντίδης Κ., Νασκιντασβίλι, Υφαντίδης Λ.(68′ λ.τρ. Μέξης), Μπατζέκος, Δεσύλλας(46′ Αθανασιάδης), Πετράκης Μαρ., Τζομπανάκης, Βεκρής, Ρήγος, Δερβένης.

ΑΡΜΕΝΙΚΗ: Κωνσταντόπουλος, Σπέρτος, Κουλουμπαρίτσης, Στρατουδάκης, Σπαθούλας, Καφούρος(61′ Ντούρο), Μούτσο, Φραγκόπουλος, Παπαϊωάννου(46′ Δασκαλάκης, 82′ Πλατσιδάκης), Κοσταρίδης, Παπικιάν.

Αστέρια  Δραπετσώνας – Παννεαπολικός 2-3

Την μεγάλη ανατροπή έκανε ο Παννεαπολικός στην επανάληψη και νίκησε από 0-2 , 3-2 τα Αστέρια Δραπετσώνας που έχασαν πολύτιμο βαθμολογικό έδαφος.

Αντίθετα οι  φιλοξενούμενοι με τη χθεσινή τους νίκη σιγούρεψαν την παραμονή τους στην Κατηγορία.

Οι Δραπετσωνίτες προηγήθηκαν 2-0 στο α’ μέρος με τέρματα των Μέραπ 37’και Φέρκο 43′.

Με τις τρεις αλλαγές που έγιναν στο ημίχρονο ο Παννεαπολικός μπήκε αποφασιστικά στην επανάληψη και αφού μείωσε στο 58′ με αυτογκόλ του Ταμπουρατζή Π. κατάφερε στο τέλος να σημειώσει δυο ακόμα τέρματα . Στο 87′ ο Μπολότης ισοφάρισε για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του ο Ντρέτσα στο 90′.

Να σημειωθεί ότι οι νικητές έμειναν στο 88′ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Προδρομίδη( 2η κίτρινη) .

Καλή η διαιτησία του Ορφανού.

ΑΣΤΕΡΙΑ: Συμεών( 80′ λ.Τρ Σαμαράς)  Ταμπουρατζής Π. Μοχάμετ , Νομικός, Βαλλιάνος, Αυλωνίτης, Ζαχαρίας, Σκαρμέας(70′ Στρατίνας) , Μέραπ, Φέρκο Ταμπουρταζής Δ.( 86′ Σγαρδέλης).

ΠΑΝΝΕΑΠΟΛΙΚΟΣ: Οικονόμου, Παπαχαρίσης Ναρλιώτης( 46’Τσιγγόλης) , Καραμαλίκης, Παυλόπουλος( 46’΄Προδρομιδης) , Πετρόγγωνας, Μιρτεζαί, Μπολώτης, Βαλέριος( 46′ Ιμβριώτης) , Ντρέτσα, Χανδρινός .

Αναγέννηση Μοσχάτου- Πειραϊκός 1-1

Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα διαμορφώθηκε το τελικό 1-1. Προηγήθηκε ο Πειραϊκός στο 65′ με κεφαλιά του Τρακάλα. Αμέσως με τη σέντρα ( 66′) ο Νικολάου είδε εκτός τέρματος τον γκολκίπερ Βασιλακάκη και με μακρινό ψηλοκρεμαστό σουτ ισοφάρισε.

Άριστη η διαιτησία του Σακκά.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ : Σολωμίδης, Χαψής, Γκέσουρας, Σινάνι, Λάμπρου, Τότης, Καπούλας, Νικολάου( 89′ Βασιλειάδης) , Ζαχαρίας( 71′ Κατσίβας) Ταχιράι, Φραγκούδης.

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ: Βασιλακάκης, Χρυσαφάκης( 66′ Μαντανίδης) , Ρεϊσόπουλος, Ρεγκινίδης, Γκούμας, Μπλέραντ, Σάκης  Τσέκας, Κουτσονικόλας( 80′ Σκόκοτας), Σουνόγλου( 59′ Τρακάλας) , Αποστολάκης