Γ΄ Ε.Π.Σ.Π.

Οι αγώνες στην Γ’ ΕΠΣΠ (7/3/20)

Αναλυτικό ρεπορτάζ – Γράφει ο Φώτης Περιφάνης

ΑΕ Σαλαμίνας- Πήγασος Αγίου Διονυσίου 4-3

Μια πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο πραγματοποίησε η ΑΕ Σαλαμίνας που επικράτησε πιο εύκολα από το τελικό 4-3 τον πεισματάρη Πήγασο Αγίου Διονυσίου.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναντά στο ματς και προηγήθηκαν με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Τσουανάτου στο10’.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και αφού ισοφάρισαν με πέναλτι του Τσουβαλά στο 33’, στην συνέχεια πήραν «αέρα» τριών τερμάτων με γκολ των Μεσολόγγη(68’), Ιλάνογλου(75’) και Μούστα(82’).

Ο Πήγασος μετρίασε την ήττα του στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Μαστρόκαλου Ε.(91’) και δεύτερη εκτέλεση φάουλ του Τσουανάτου στο 93’.

Οι φιλοξενούμενοι στο 78’ είχαν μείνει με δέκα λόγω αποβολής του Χριστόπουλου με δεύτερη κίτρινη.

Με λάθη η διαιτησία της Βογιατζιδάκη.

ΑΕ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ: Πουκαμισάς, Πέτση, Ψαράς (87’ Παρθένης), Στόϊκο, Ντούκα, Σαράτση, Πανταζής, Δουμένης (73’ Καλάι), Μεσολόγγης, Τσουβαλάς (57’ Μούστα, 83’ λ.τρ.  Μακρής), Ιλάνογλου.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΓ. ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ: Καραμπλιάς (87’ Δρόσος), Κοκκινάκης (57’ λ.τρ Νόκα), Βουρλιωτάκης, Στιβακτάς, Κουρτέσης, Ντιγκάκης (65’ Μαραγκός), Σταματίου, Χριστόπουλος, Μαστρόκαλος Ε., Τσουανάτος, Μαστρόκαλος Λ. (82’ Στεφανίδης).

ΣΩΤΗΡΗΣ ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ

ΑΕ Νίκαια- Δάφνη Ταμπουρίων 2-0

Στην επανάληψη η ΑΕ Νίκαια λύγισε με 2-0 τη Δάφνη Ταμπουρίων και επανήλθε στις νίκες μετά από πέντε αγωνιστικές.

Τα γκολ σημείωσαν οι Πρέλα(55’) και Χαρωνιτάκης(82’).

Καλός ο διαιτητής Σερέπας.

ΑΕ ΝΙΚΑΙΑΣ: Σπάλας, Τσέκα, Σερδάρης(46’ Αϊβαζιάν), Αποστόλου, Τρίχας, Κατσάρας, Βάρσος, Ρακιτζής(57’ Ταγαρούλιας), Πρέλα(80’ λ.τρ. Χαρωνιτάκης), Βιδάλης, Θωμάς.

ΔΑΦΝΗ: Κατσίπης, Χατζηιωαννίδης, Ιωάννου(63’ Καντίμποβιτς), Φωτόπουλος, Χουριέτ, Τομαής, Γκόβας, Αναστάσης, Παναγιωτόπουλος(73’ Καραγιάννης), Βορδώνης, Τσούκας(53’ Κυριακόπουλος).

• Πριν την έναρξη της αναμέτρησης η διοίκηση της ΑΕ Νίκαιας βράβευσε τον ποδοσφαιριστή της Δάφνης Δημήτρη Αναστάση, για την πολυετή του προσφορά στο πειραϊκό ποδόσφαιρο.