Ο Αιολικός στο τέλος 2-1 την Ολυμπιάδα…

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Αιολικός, ο οποίος σε ένα παιχνίδι με χιτσκοκικό φινάλε επικράτησε με 2-1 της Ολυμπιάδας Κερατσινίου. Στο α’ μέρος και οι δυο ομάδες κινήθηκαν σε μέτρια επίπεδα, με τους τερματοφύλακες να παραμένουν στη μεγαλύτερη διάρκεια του θεατές. Ωστόσο το β΄’ ημίχρονο ήταν όλα… τα λεφτά,, αφού πραγματοποιήθηκε ένα τελείως διαφορετικό ματς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 61΄ όταν ύστερα από κεφαλιά του Τσουλάκο η μπάλα βρήκε το δοκάρι της εστίας του Γεωργίου και στην επαναφορά ο Καπταγιάννης πάλι με κεφαλιά κατάφερε αυτή τη φορά να βρει δίχτυα κάνοντας έτσι το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα από πλευράς γηπεδούχων αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Λιόσης. Ο ιστορικός σύλλογος από τη Μητυλίνη κατάφερε να πετύχει και δεύτερο τέρμα στο 89′ με το Μιχαλάκη, όμως ο διαιτητής Αντωνίου (ΣΔ Αθηνών) ακύρωσε το τέρμα ως οφσαιτ. Παρότι έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα οι ποδοσφαιριστές του Δημήτρη Βουτσινά δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να φτάσουν στη ισοφάριση στο 90′, έπειτα από κεφαλιά του Γιαννουράκη. Σε εκείνο όμως το σημείο της αναμέτρησης ”μίλησε”… η βαριά φανέλα του Αιολικού, καθώς οι παίκτες του βρήκαν τεράστια ψυχικά αποθέματα να ανάκτησουν εκ νέου το προβάδισμα, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη, όταν ο Τσουλάκος στο 92′ με κεφαλιά λύτρωσε τους φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας με αυτό το τρόπο το τελικό 2-1

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Δημήτρης Βουτσινάς): Γεωργίου, Γρηγοράκος (73′ Σαραντάκος), Καμένος, Πουλής, Γιαννούκαρης, Γκιάτης, Αχλαδιώτης, Λιόσης, Αντωνίου, Γιαννουλάκης, Γκικουρίας (64′ Χατζάρας)

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Καλαϊτζίδης, Μιχαλάκης, Βούρος, Καπταγιάννης, Δελόλμας (79′ Δελόλμας), Χατζηκυριάκος, Τσουλάκος, Διονυσάτος, Καδής, Κάρδαρης (88′ Αγιακάτσικας), Μουτζούρης