Ο Χολαργός υποβίβασε τους “στρατηγούς”

Επικράτησε 2-0 του Παπάγου

Μεγάλος νικητής στο ντέρμπι των βορείων προαστίων αναδείχτηκε ο Χολαργός όπου και επικράτησε του Παπάγου με 2-0 στέλνοντας παράλληλα στην Β’ κατηγορία τους «Στρατηγούς». Ήταν ένα ματς που τράβηξε τα βλέμματα των φίλων του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου της Αθήνας καθώς πάνω από 500 άτομα βρέθηκαν στο γήπεδο των Μελισσίων για να παρακολουθήσουν την σημαντική αυτή αναμέτρηση. Στο πρώτο ημίχρονο ο Παπάγος ήταν καλύτερος και είχε τις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με κορυφαία όλων το δοκάρι του Μιχαλόπουλου στο 25′ αλλά το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος όμως οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και βρήκαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 55′ με το σουτ του Βλασερού λίγο έξω από την περιοχή. Το άγχος τελικά βάρυνε τα πόδια των «κυανόλευκων» και έτσι στο 80′ ο Χάλος με ένα εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ λίγο έξω από την περιοχή έγραψε το 0-2 και έτσι. καταδίκασε τους «Στρατηγούς» στον υποβιβασμό τους στην Β’ ΕΠΣΑ.

Διαιτητές ήταν οι Παπαγεωργίου, Απτόσογλου και Κουντουρέλης.

ΠΑΠΑΓΟΣ: Σούντας, Δρόσος, Λιούκας, Παπαδόπουλος, Ρέτζο, Κολοβός, Κραψίτης, Κοτρώτσος, Μιχαλόπουλος (60′ Μήτρο), Σιλεβίστας (70′ Ζέρβας), Παπαναστασίου

ΧΟΛΑΡΓΟΣ: Ξάνθος, Ζώης (46′ Στεργιάκος), Σοκόλ, Σπυρόπουλος, Ταράτσας, Τζέλι, Λυράς (75′ Κόφας), Χάλος, Ξηντάρας, Σγαντσός (80′ Αναστασόπουλος), Βλασερός

Κωνσταντίνος Ράπτης(kraptis1449@hotmail.com)