5ος Όμιλος

Πέρασε από τη Γέργερη δια “χειρός” Σωτηριάδη

Ο Ιωνικός κέρδισε δύσκολο το Ρούβα, έμεινε ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου ωστόσο οι Μεσσαρίτες έχουν φρικτά παράπονα από τη διαιτησία

Καλούνταν να ξεπεράσει ένα δύσκολο εμπόδιο αφού ο Ρούβας αποτελεί μια δυσκατάβλητη ομάδα ειδικότερα όταν αγωνίζεται στην έδρα του. Ο Ιωνικός ωστόσο κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο μέσα στην Γέργερη με 2-1 στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων γεγονός που διατήρησε τους Νικαιώτες εντός τίτλου. Πάντως, οι γηπεδούχοι εξέφρασαν τρομερά παράπονα για τη διαιτησία αφού θεωρούν ότι ο ρέφερι Σωτηριάδης αλλοίωσε το αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα, οι ιθύνοντες του σωματείου εστιάζουν στη φάση του πέναλτι που κέρδισε ο Ιωνικός θεωρώντας ότι η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Τζιράκη και όχι στο χέρι όπως υπέδειξε ο Λασιθιώτης διαιτητής. Παράλληλα οι άνθρωποι των μπλε θεωρούν άδικες και τις δυο αποβολές που δέχτηκε η ομάδα τους. Μάλιστα, η απόφαση του Σωτηριάδη να αφήσει τον Ρούβα με δέκα παίκτες προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, ξέσπασε ένταση εντός, αλλά και εκτός αγωνιστικού χώρου. Οι παίκτες αλλά και οι φίλαθλοι του Ρούβα διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον Λασιθιώτη διαιτητή Σωτηριάδη. Κάπου εκεί παρενέβησαν και οι άνθρωποι του Ιωνικού, ενώ κάποιοι απο τον πάγκο άνοιξαν διάλογο με την κερκίδα. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να ανάψει φωτιά στις εξέδρες και ο πάγκο του Ιωνικού να περάσει δύσκολες στιγμές απο τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Σύμφωνα με τα όσα υποστήριζαν οι άνθρωποι του Ρούβα, κάποιος απο τον πάγκο των γηπεδούχων τους έβρισε. Η ένταση συνεχίστηκε για αρκετή ώρα,ενώ χρειάστηκε η παρέμβαση της αστυνομίας για να επιβληθεί η τάξη

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 25′ με τον Παντελή ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Νταβιγλάκη. Στο 40′ οι Μεσσαρίτες έμειναν με δέκα παίκτες στο γήπεδο λόγω αποβολής του Τριανταφύλλου. Οι Νικαιώτες εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στην επανάληψη και εκμεταλλευόμενοι το αριθμητικό τους πλεονέκτημα έφεραν το ματς στα ίσια με τον Βασιλείου στο 48′. Στο 85′ οι γηπεδούχοι έμειναν με εννέα παίκτες στο γήπεδο λόγω δεύτερης κίτρινης του Πετρά. Στο 95′ συνέβη η φάση του προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων όταν ο Ιωνικός κέρδισε πέναλτι, αφού ο διαιτητής Σωτηριάδης υπέδειξε την εσχάτη των ποινών υποστηρίζοντας ότι η μπάλα βρήκε το χέρι του Τζιράκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χρυσάφης, ο οποίος ευστόχησε χαρίζοντας τη νίκη στους φιλοξενούμενους

ΡΟΥΒΑΣ (Αντώνης Καλογεράκης): Ντόμπος, Πετράς, Ρουμπάκης, Αργυράκης, Τζιράκης, Κεφαλούκος, Νταβιγλάκης (51′ Κλωνάρης), Πουλάκης, Φουκαράκης (80′ Μαραγκάκης), Τριανταφύλλου, Παντελής

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μάρκος Δήμος): Μπαμπανιώτης, Σκλιοπίδης, Κουλακάρης, Μακρής, Γρομητσάρης (46′ Χρυσάφης), Σιμιτσής, Βασιλείου, Πολυχρόνης, Μαρουκάκης, Κορακάκης, Μπεκατώρος (67′ Παπασπύρου).