Α΄ Ε.Π.Σ.Π.

Πέρασε από τις Τζιτζιφιές η Ελλάς Ποντίων, 1-0 τον Ίκαρο Καλλιθέας

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Ένα πολύ καλό παιχνίδι παρακολούθησαν οι θεατές στο γήπεδο της Παραλίας Καλλιθέας ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικές ομάδες, τον ΙΚΑΡΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ και την ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΝΤΙΩΝ, που κρίθηκε τελικά με το γκολ στο 83′ της “χρυσής” αλλαγής των φιλοξενούμενων Γιάννη Σαρρή! Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, αφού στα πρώτα 25 λεπτά οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, αλλά μετέπειτα οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και πίεσαν αρκετά. Στο 18′ σημειώθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα όταν ο Γαληνάκης απείλησε με κεφαλιά την εστία του Ηλιάδη, ενώ στο 26′ διαδοχικά σουτ του Μπρούσου και του Παπαδάκη εξουδετέρωσε ο τερματοφύλακας του ΙΚΑΡΟΥ! Στο 29′ είχαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων όταν ο Λιμήτσιος παραλίγο να εκμεταλλευτεί ασυνεννοησία των αμυντικών της ΕΛΛΑΔΑΣ και να σκοράρει. Όμως οι μεγαλύτερες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου έγιναν στα τελευταία λεπτά! Πρώτα στο 39′ ο Πετρόπουλος μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα Λευκόπουλο αστόχησε και στο 42′ ο Κεραμάς για τους φιλοξενούμενους έπιασε ένα δυνατό ευθύβολο σουτ που έφυγε ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ του αγώνα να είναι στο 0-0… Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε λίγο ο ρυθμός του αγώνα και οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές μέχρι το 70ό λεπτό. Στο 52′ ο Τσαρούχας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα Λευκόπουλου που του “έδωσε” την μπάλα, ενώ στο 58′ ο Λιμήτσιος έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ που έφυγε μόλις άουτ! Στο 69′ ο Μουρτίδης επιχείρησε ατομική προσπάθεια που ανέκοψε την τελευταία στιγμή ο τερματοφύλακας Ηλιάδης, και κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι πήραν τα πάνω τους. Κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και στο 83′ έφτασαν στην επίτευξη του μοναδικού τέρματος που έκρινε το παιχνίδι με ωραία προσπάθεια του νεοεισελθόντα Σαρρή! Μάλιστα στο 86′ σε ξαφνική αντεπίθεση ο Παπαδάκης σημάδεψε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ηλιάδη και απέτυχε να “τελειώσει” οριστικά το παιχνίδι. Όμως στα τελευταία λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και οι ποδοσφαιριστές της ΕΛΛΑΔΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ πανηγύρισαν όλοι μαζί ένα σπουδαίο “διπλό” επί ενός μεγάλου αντιπάλου… Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Κώστας Παπουτσής): Ηλιάδης, Πετρόπουλος (59′ Χατζηαράπης), Καραουλάνης, Ναυπλιώτης, Σύρμας, Πλέσσας, Λιμήτσιος, Καλελά, Τσαρούχας, Γραίος (80′ Τριμήτσης Α.), Βασίλης (59′ Μαγουλάς) ΕΛΛΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ (Γιώργος Δημητρέσκου): Λευκόπουλος, Κρανιδιώτης, Μπατσούλη, Χατζημιχάλης, Γαληνάκης, Μουρελάτος, Μπρούσος (65′ Μουρτίδης), Κεραμάς, Παπαδάκης (88′ Αράπι), Μακαρονάς (65′ Σαρρής), Τσεσμελόγλου (82′ Χαλούβας) Τον αγώνα διαιτήτευσε άψογα ο Γιάννης Κακριδής με βοηθούς τους Χρήστο και Νίκο Λεκαράκο, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Φώτης Καλούμενος…