Β΄ Ε.Π.Σ.Α.

Πέρασε από τους Αγίους Αναργύρους ο Ερμής Ηρακλείου, 3-0 την Ελπίδα

Την ήττα εντός έδρας με σκορ 3-0, γνώρισε η Ελπίδα Αγίων Αναργύρων από τον Ερμή Ηρακλείου, στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣΑ.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε πολλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Στην πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι, ο Κοτσίνης έκανε από δεξιά την σέντρα, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά από τον αέρα και έδιωξε δύσκολα ο τερματοφύλακας Τάρλας για τον Ερμή. Στο 35′ ο Κίτσος έκανε μια εκπληκτική ατομική προσπάθεια πίσω από το κέντρο φτάνοντας έξω από την αντίπαλη περιοχή, αλλά τον πρόλαβε τελευταία στιγμή με υπερπροσπάθεια ο Κουνέλης. Στο 39′ το σουτ του Παππά έδιωξε ο Νικολίτσας, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του ίδιου παίκτη μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου…

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Κίτσο να βγαίνει τετ α τετ στο 49′, αλλά το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ερμής Ηρακλείου κέρδισε ένα φάουλ έξω από την περιοχή της Ελπίδας. Ο Λιατίδης εκτέλεσε απευθείας και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η αντίδραση της Ελπίδας ήταν άμεση, με τον Κίτσο δύο λεπτά αργότερα να βγάζει στον Τσοχαντάρη μέσα στην περιοχή αλλά αυτός από πολύ καλή θέση έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 66′ έπειτα από ατομική προσπάθεια του Κασνέτσι, ο μέσος της Ελπίδας βρέθηκε στο τετ α τετ αλλά το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ. Στο 71′ ο Νικολίτσας έδιωξε εντυπωσιακά την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουνέλη.

Στο 90ο λεπτό, ο Ηλιακίδης μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, ανατράπηκε από τον Κουνάδη, με τον διαιτητή Τριανταφύλλου να δείχνει καθυστερημένα το πέναλτι έπειτα από παρέμβαση του βοηθού διαιτητή Λεωνταρίδη. Ο Λιατίδης το εκτέλεσε εύστοχα και πέτυχε το 0-2 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κουνέλη, ο Ηλιακίδης εντός περιοχής με δύσκολο σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 0-3…

Ελπίδα Αγίων Αναργύρων: Νικολίτσας, Γιαμαρέλος Κ., Κοτταρίδης, Σπυρόπουλος Π., Παππάς, Κουνάδης, Κίτσος, Κοτσίνης (64′ Μάρκου), Τσοχαντάρης, Λιαγκόζης, Πάσχος (60′ Κασνέτσι)

Ερμής Ηρακλείου: Τάρλας, Ουρούτσι (77′ Γιαννίκος), Κουνέλης, Κουνέλης, Αθανασίου, Γλατζίνας (86′ Κολονιώτης), Παππάς (77′ Γιαζαντζίδης), Καραΐνδρος, Λιατίδης, Τζούστας (71′ Προμπονάς), Μπάρκουλας (86′ Δούφης), Ηλιακίδης