Ε.Π.Σ.Π.

Πήρε το εισιτήριο η Προοδευτική 4-1 τον ΑΣ Δραπετσώνας

Εύκολα η ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ξεπέρασε στο γήπεδο της Δραπετσώνας το εμπόδιο του ΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου της ΕΠΣΠ. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μόνο στο πρώτο 20λεπτο, αλλά κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και ευτύχησαν να σκοράρουν δύο γρήγορα γκολ. Αρχικά στο 21′ με εκπληκτική επέλαση του Τσακίρη και τέλειο πλασέ έγινε το 0-1, ενώ στο 25′ με κεφαλιά του Ανδριόπουλου μετά από κόρνερ γράφτηκε το 0-2. Ενδιάμεσα Σταθόπουλος και Τσακίρης είχαν χάσει κι άλλες σημαντικές ευκαιρίες. Τελικά στο 45′ ο Σταθόπουλος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι που καταλογίστηκε από τον διαιτητή Γιανναράκη για χέρι αμυντικού μέσα στην περιοχή, πέτυχε το 0-3 και ουσιαστικά “τελείωσε” το παιχνίδι…
Πάντως στο Β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προσπαθούν. Αρχικά στο 50′ μείωσαν σε 1-3 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Φασιλή (καταλογίστηκε επίσης για χέρι αμυντικού), ενώ στο 65′ ο ίδιος παίκτης έχασε πολύ καλή ευκαιρία να ξαναβάλει στο παιχνίδι την ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ. Τελικά στο 67′ ο νεοεισελθών Ξυγκάκης έγραψε με πανέμορφη κεφαλιά το 1-4 για την ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ και έσβησε κάθε ελπίδα των γηπεδούχων για κάτι καλύτερο, τελειώνοντας οριστικά και αμετάκλητα το παιχνίδι….
Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Γιάννης Γιανναράκης με βοηθούς τους Παύλο Παπαδόπουλο και Δημήτρη Κωνσταντόπουλο, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Γιάννης Αντωνόπουλος και γιατρός ο Θωμάς Μαρτζέλος…