Β΄ Ε.Π.Σ.Π.

Πανιώνιος Κερατσινίου- ΑΕ Νίκαιας 0-2

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Πολύ καλό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο γήπεδο των Σιταποθηκών όπου η ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ κατέβαλλε δύσκολα με 0-2 τον αξιόμαχο ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ. Στο 8′ είχαμε την πρώτη καλή ευκαιρία για λογαριασμό των φιλοξενούμενων, αλλά την επικίνδυνη κεφαλιά του Μάνου σταμάτησε ο τερματοφύλακας Χατζηαντώνης. Στο 19′ απείλησαν οι γηπεδούχοι με τον Τσιάκο και στην αμέσως επόμενη φάση οι Νικαιώτες έβγαλαν ιδανική αντεπίθεση με τελικό αποδέκτη τον Θωμά που έκανε το 0-1 σε κενό τέρμα! Στο 25′ σουτ του Φλαμπούρη έφυγε σύριζα άουτ από το τέρμα του Τερεκανίδη, ενώ στο 31′ είχαμε την μεγαλύτερη ευκαιρία του Α’ ημιχρόνου για τον ΠΑΝΙΩΝΙΟ αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων σταμάτησε εκπληκτικά τον Κλωπόδη! Στο 44′ η ΝΙΚΑΙΑ απείλησε με μακρινό σουτ του Φλέγγα και δύο λεπτά αργότερα ο διαιτητής σφύριξε την λήξη του πρώτου μέρους… Στο Β’ ημίχρονο η ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ ήταν καλύτερη, έχασε καλές ευκαιρίες στο 56′ με τον Παπαδόπουλο και στο 77′ με τον Βιδάλη (την κεφαλιά του απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Χατζηαντώνης), και τελικά ο Παπαφώτης με απ’ ευθείας εκτέλεση κόρνερ(!) έγραψε το 0-2 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Βαγγέλης Κώτος): Χατζηαντώνης, Τσιάκος Κ., Κλωπόδης, Μποζίκης (66′ Χατζηγεωργίου), Καβαθάς (87′ Τσιάκος Π.), Παναηλίδης (38′ Τσούτης), Μπινιάρης (46′ Ευθυμιάδης), Λαζάρου, Πολλάτος, Γαβριάς, Φλαμπούρης.

ΑΕ ΝΙΚΑΙΑ (Γιώργος Λαγούδης): Τερεκανίδης, Μπερίκος (60′ Καπλανίδης), Βοργιάς, Κουρούνης, Πασαμιχάλης, Τριανταφύλλου (67′ Χονδρουδάκης), Παπαφώτης, Παπαδόπουλος (67′ Μαυρουδής), Νάνος (55′ Κοκολογιάννης), Φλέγγας, Θωμάς (55′ Βιδάλης) Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Κώστας Κωνσταντόπουλος με βοηθούς τον Δημήτρη Κωνσταντόπουλο και τον Σωτήρη Παπαδάμ, ενώ παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κύριος Δημήτρης Γεωργίου…