Β΄ Ε.Π.Σ.Π.

Πανφαληρικός – ΑΕ Χατζηκυριακείου 1953 1-3

Ένας συναρπαστικός αγώνας διεξήχθη στο γήπεδο Παντελής Νικολαΐδης με την Ομάδα τού Νίκου Διαμαντόπουλου να φεύγει με τούς τρείς βαθμούς της νίκης αφού πάταγε πιο καλά μέσα στο γήπεδο, από το πρώτο λεπτό βγήκε στην επίθεση και έχασε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει.

Στο 1´ ο Μπαλτιμάς εκτέλεσε φάουλ από τα 30 μέτρα και η μπάλα πέρασε σύριζα από το δοκάρι του γκολκίπερ Ίσσαρη.

Στο 11´ συρτό σουτ τού Τεβζάτζε πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Στο 17´ σουτ τού Σκρίμπια από τη μεγάλη περιοχή η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα αλλά βρήκε στη πλάτη του Αλιάσι και δε μπήκε γκολ.

Στο 27´ τα λιοντάρια άνοιξαν το σκορ με κοντινό σουτ τού Μπαλτιμά.

Στο 32 ´σουτ τού Ξέστερνου η μπάλα βγήκε κόρνερ, αυτή ήταν η μοναδική ευκαιρία τού Πανφαληρικού στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τήν Ομάδα τού Νίκου Διαμαντόπουλου να κάνει το 0-2 στο 47 ´ με τον Αλιάσι παίρνοντας τη μπάλα από το ύψος του κέντρου και κάνοντας μια επέλαση από τη δεξιά μεριά σουτάρει και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα .

Στο 54´ έγινε το 0-3 , ένα γκολ από αυτά που χαίρεσαι να τα βλέπεις ξανά και ξανά ο Μαρουσάκης κάνει επέλαση από αριστερά και δίνει ασίστ στο Τεβζάτζε ο οποίος κάνει μια αριστερή ντρίπλα και εκτελεί με αριστουργηματικό τρόπο τον αντίπαλο γκολκίπερ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 57´ σουτ δυνατό του Ξέστερνου ο γκολκίπερ Κάββουρας εκτινάχτηκε στο γάμα της εστίας του και απέδωσε σίγουρο γκολ.

Στο 60´διπλη ευκαιρία για γκολ με το Παλαιστίδη να παίρνει κεφάλια σε εκτέλεση κόρνερ του Κριεμάδη και το γκολκίπερ Ίσσαρη να του λέει όχι και στο ριμπάουντ ο ίδιος ποδοσφαιριστής σουτάρει και αποκρούει εξ´ επαφής ο Ίσσαρης

Στο 65´ ο Μαρουσάκης ανατρέπει μέσα στη μεγάλη περιοχή τον Ξέστερνο και ο ρέφερι δίνει πέναλτι το οποίο εκτελεί ο ποδοσφαιριστής που το κέρδισε και κάνει το 1-3.

Στο 70´ σουτ τού Σκρίμπια στο το ένα μέτρο και η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 75´ εκτέλεση φάουλ του Μπαλτιμά η μπάλα πέρασε σύριζα στό δοκάρι

Στο 83´ ο Βετσικας έχασε διπλή ευκαιρία να σκοράρει, αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση τού αγώνα.

Διαιτητής : Λυτρίβης,  Βοηθοί : Δαμιανάκης , Γκολές,

Παρατηρητής : Καραγιάννης

Πανφαληρικός ( Λινάρδος ) Ίσσαρης, Τζοάννης, Κοδυλάκης (83´ Αποστολόπουλος ) Βουζουναρας( 83´ Αγγελόπουλος )Σερβετάς, Κάγιο, Διαμαντάκος, Δρακογιάννης, Πουλιανάκης, Ξέστερνος, Τσίκας

AEη Χατζηκυριακείου 1953 (Νίκος Διαμαντόπουλος ) Κάββουρας, Παπαθέου, Διακογιάννης ( 46´ Τερζής ) Μαρουσάκης, Παλαιστίδης, Μπάλιας , Τεβζάτζε, Μπαλτιμάς (85´Σαμουρίδης ) Αλιάσι ( 63´ Βέτσικας ) Σκρίμπιας ,Κριεμάδη

Στοιχεία: ΑΕ Χατζηκυριακείου