Γ΄ Ε.Π.Σ.Π.

Προμηθέας- ΑΕ Χατζηκυριακείου 1-3

Γράφει ο Θάνος Λογοθέτης

Ένα δυνατό παιχνίδι με ενδιαφέρον μέχρι το τέλος παρακολουθήσαμε σήμερα στο γήπεδο του ΣΕΦ, όπου η ΑΕ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση νίκησε 3-1 τον ΠΡΟΜΗΘΕΑ με ανατροπή…

Οι ποδοσφαιριστές του ΠΡΟΜΗΘΕΑ αιφνιδίασαν στην αρχή του αγώνα όταν κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Τσερμακιάν από τον τερματοφύλακα Κιλμπασάνη. Το εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος και έγραψε το 1-0 για τους τυπικά γηπεδούχους, που συνέχισαν να πιέζουν και να χάνουν ευκαιρίες! Στο 26′ ο Τσερμακιάν νικήθηκε σε τετ α τετ από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ στο 30′ ο Μίντσεφ κόπηκε την τελευταία στιγμή σε επικίνδυνο τετ α τετ… Η ΑΕ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ αντέδρασε στα επόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και μέσα σε τρία λεπτά αντέστρεψε την διαμορφωμένη κατάσταση! Πρώτα στο 39′ ο Μιχαηλίδης ισοφάρισε σε 1-1 μετά από εξαιρετική ασίστ του Καραμπάση, και στο 42′ ο Καραμπάσης έβαλε μπροστά στο σκορ τους “φιλοξενούμενους” του Νίκου Διαμαντόπουλου μετά από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή των “γηπεδούχων”. Με το σκορ στο 1-2 μπήκαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες… Το Β’ ημίχρονο ήταν και αυτό πλούσιο σε φάσεις και συναισθήματα. Στο 46′ ο Καραμπάσης επιχείρησε σουτ που απέκρουσε πολύ δύσκολα ο νεαρός τερματοφύλακας του ΠΡΟΜΗΘΕΑ Γράψας, ενώ στο 62′ ο Τσερεγκούνης έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει για τους γηπεδούχους όταν από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε μόλις άουτ! Η αγωνία κράτησε μέχρι το 85′ όταν ο Κουγιουμτζής ανατράπηκε από τον Γράψα και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Μιχαηλίδης γράφοντας το τελικό 1-3. Μάλιστα στις καθυστερήσεις Μπάλιας και Μπαλτιμάς έχασαν τρομερές ευκαιρίες να αυξήσουν τον δείκτη του σκορ. Το τελικό σφύριγμα του πολύ καλού διαιτητή Δαμιανάκη βρήκε τους ανθρώπους της ομάδας του Χατζηκυριάκειου να πανηγυρίζουν μια δίκαιη νίκη που τους διατηρεί στην 2η θέση της βαθμολογίας της Γ’ κατηγορίας δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε… Τον αγώνα διαιτήτευσε ο Κώστας Δαμιανάκης με βοηθούς τους Θεοδόση Πετρίδη και Νίκο Μαυρομιχάλη, ενώ παρατηρητής ήταν ο κύριος Θεόδωρος Δρογώσης…

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Νίκος Μήτσης): Γράψας, Βαπορίδης, Φωτάκης (46′ Τσαταλιός), Κάπαρης, Στρατήγης, Τρίχας (65′ Ταγαρούλιας), Μίντσεφ (74′ Χατζής), Γεωργίου (86′ Γεωργίου), Τσερεγκούνης, Τσερμακιάν, Μαθόπουλος.

ΑΕ ΧΑΤΖΗΚΥΡΙΑΚΕΙΟΥ (Νίκος Διαμαντόπουλος): Κιλμπασάνης, Διακογιάννης, Κουγιουμτζής, Τερζής, Νίνος (65′ Κρανιάς), Μπάλιας, Τεντβάτζε, Μπαλτιμάς, Καραμπάσης, Μιχαηλίδης, Γεωργιάδης (34′ Ζαρουχλιώτης)