Η Πύδνα Κίτρους στον θρόνο!

Την κατάκτηση του Κυπελλου Ερασιτεχνών για πρώτη φορά στην ιστορία της πανηγύρισε το Σάββατο η Πύδνα Κίτρους. Η ομάδα του Αποστόλη Στύλου επικράτησε με 1-0 του Ιάλυσου στο γήπεδο του Περιστερίου και έγραψε με χρυσά γράμματα μια από τις πιο λαμπρές σελίδες στην ιστορία της.. Μεγάλος πρωταγωνιστής του τελικού ήταν ο Νίκος Ραπτόπουλος, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, αντικαθιστώντας τον Παυλίδη στο 67′, για να πετύχει στο 90′ το γκολ της νίκης με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ. Η σπουδαία αυτή επικράτηση και η κατάκτηση του Κυπέλλου ήταν η καλύτερη δικαίωση στους κόπους του 44χρονου τεχνικού και των ποδοσφαιριστών του. Από την άλλη, άξιος αντίπαλος ήταν ο Ιάλυσος, ο οποίος είχε και τις καλύτερες ευκαιρίες στον αγώνα, πλησιάζοντας περισσότερες φορές με απειλητικές διαθέσεις στην εστία του Αλυσανδράτου.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

2′ Σουτ του Καμπλιώνη από δεξιά ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει

4′ Μαρκάρισμα δυνατό του Α. Αθανασίου στον Καμπλιώνη

7′ Σουτ του Πετρουζέλλη εκτός περιοχής η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ

8′ Φάουλ Αντώνη Αθανασίου κοντά στο κέντρο ο Αλυσανδράτος μπλοκάρει σταθερά

10′ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΓΚΟΛ Ο ΙΑΛΥΣΟΣ ΠΟΥ ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ ΩΣ ΟΦΣΑΙΝΤ. Ο Αθανασίου εκτέλεσε φαουλ ο Φυλακούρης σηκώθηκε πιο ψηλά απ όλους και έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα όμως ο β’ βοηθός, Ζησιμόπουλος, σήκωσε το σημαιάκι του ακυρώνοντας το τέρμα.

11′ Σουτ του Πετρουζέλη η μπάλα αρκετά άουτ

15′ Σέντρα Παφιάκη από δεξιά ο Αλυσανδράτος απομακρύνει δύσκολα αφού δεν μπόρεσε να ελέγξει

18′ Κόρνερ ο Παυλίδης κεφαλιά του Δημητρίου, όμως ο Κωτσιόπουλος δεν μπόρεσε με τάκλιν να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα

20′ Ο Μαρκάκης έκοψε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι όμως το σουτ του Κυπαρίσση έφυγε μόλις άουτ από την εστία του Παπαδόπουλου

22′ Σουτ του Α. Αθανασίου από μακριά η μπάλα άουτ

37′ Μεγάλη φάση για τον Ιάλυσο. Ο Παφιάκης βρήκε μέσα στην περιοχή τον Σπάρταλη με το τελευταίο να επιχειρεί το σουτ και τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από δεξί δοκάρι του Αλυσανδράτο

39′ Σκληρό μαρκάρισμα του Παυλιδη πάνω στον Μαρίνου, με τον Παππά να… κιτρινίζει τον άσο της Πύδνας Κίτρους.

40′ Φαουλ του Α. Αθανασίου, ο Αλυσανδράτος καλά τοποθετημένος μπλοκάρει τη μπάλα

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

48′ Σουτ του Δήμα εκτός περιοχής, ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια

51′ Ακυρωθεν γκολ για τον ΙΑΛΥΣΟ. Ο Μαθιος υποδείχθηκε οφσάιντ παρότι σκοραρε

52′ Ο Κυπαρίσσης πήγε να… κρεμάσει τον Παπαδόπουλο αφού είδε τον τερματοφύλακα του Ιάλυσου εκτός εστίας όμως η μπάλα έφυγε άουτ

53′ Σουτ του Καμπλιώνη μετά την πάσα του Μαρκάκη, όμως ο Φυλακούρης με τάκλιν διώχνει σε κόρνερ.

57′ Φάουλ ο Αντώνης Αθανασίου ο Φονσέκα πήρε την κεφαλιά αναγκάζοντας τον Αλυσανδράτο να πραγματοποιήσει σημαντική επέμβαση προτού ο Σπάρταλης κάνει την προβολή

59′ Σουτ του Πετρουζέλη η Παπαδόπουλος δύσκολα σε κόρενρ

66′ Κίτρινη κάρτα στον Π. Αθανασίου

69′ Μεγάλη φαση και δοκαρι για τον ΙΑΛΥΣΟ. Ο Α. Αθανασίου με φάουλ βρήκε τον Παπαδημήτρη που με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Αλυσανδράτου ο οποίος αρχικά είχε αποκρούσει, και στη συνέχεια η προβολή του Φονσέκα πέρασε μόλις άουτ

77′ Φάουλ Πετρουζέλη από αριστερά ο Παπαδημήτρης έδιωξε τη μπάλα κόρνερ

82′ Σεντρα Π. Αθανασιου στον Σταυλα ομως δεν καταφερε με προβολη να σπρωξει τη μπαλα στα δίχτυα

85′ Σεντρα Μαρκακη απο αριστερα ο Παπαδοπουλος αρχικά δείχνει να χάνει τη μπάλα όμως στη συνέχεια μπλοκάρει.

90′ ΓΚΟΛΛΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΥΔΝΑ. Ο Ραπτόπουλος με μια μαγική εκτέλση φάουλ νίκησε τον Παπαδόπουλο γράφοντας το 1-0 για την ομάδα της Κατερίνης.