Ρούπτσος: ‘Ορισμένοι κύριοι καταστρέφουν την ομάδα μας με τη συμπεριφορά τους’

Την αδικία της ομάδας του από τη διαιτησία εξέφρασε ο προπονητής του Χαλανδρίου, Κώστας Ρούπτσος στις δηλώσεις που παραχώρησε μετά την ήττα από τη Διάνα Ηλιούπολης:. Αναλυτικά, η δήλωση του μετά τον αγώνα:

‘Θα ξεκινήσω λέγοντας ότι από την αρχή χρονιάς έχω αποφασίσει να μην ασχοληθώ με τους διαιτητές. Όμως βρισκόμαστε σε ένα σημείο όπου συντονισμένα η διαιτησία μας αδικεί σε βαθμό που ξεφεύγει από λάθη διαιτητών και στον αγώνα με τη Διάνα η σταγόνα ξεχείλισε το ποτήρι. Ο διαιτητής ήταν άψογος στο πρώτο ημίχρονο και μας έδωσε ένα καταφανέστατο πέναλτι που ουδείς διαμαρτυρήθηκε από τους αντιπάλους και την εξέδρα. Αντίθετα ο επόπτης μας ακύρωσε πεντακάθαρο γκολ, το οποίο προήλθε από μία εξαιρετική συνεργασία των ποδοσφαιριστών μου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο διαιτητής μπήκε με άγριες διαθέσεις. Από το πρώτο λεπτό μας άρχισε τις κάρτες σε απλά μαρκαρίσματα και ταυτόχρονα έδινε στημένα στον αντίπαλο έξω από την περιοχή μας από τα οποία δεχτήκαμε 2 τέρματα. Δε θα μείνω όμως στα αγωνιστικά. Υπάρχει παρατεταμένη χειροδικία αντιπάλου προς παίκτη μας μπροστά του με 3-4 συνεχόμενα χαστούκια, τον οποίο τιμωρεί με κίτρινη κάρτα. Στην επόμενη φάση φτύνει αντίπαλος στα μούτρα μπροστά στο διαιτητή τον ίδιο παίκτη και ο διαιτητής δεν δίνει κάρτα. Ο παίκτης μου προς τιμή του δεν παρασύρθηκε, ζήτησε επί τόπου αλλαγή και του αξίζουν συγχαρητήρια. Στην επόμενη μόλις φάση ο διαιτητής αποβάλει τον Τσίτσαρη για μαρκάρισμα που δεν ήταν ούτε φάουλ και δίνει και άλλες 2 κίτρινες σε ποδοσφαιριστές μας για διαμαρτυρία. Ενώ στο πρώτο ημίχρονο είδαμε έναν εξαιρετικό διαιτητή στο γήπεδο και έναν επόπτη προκλητικό, στο δεύτερο ημίχρονο είδαμε μία συντονισμένη προσπάθεια να μας διαλύσουν. Πραγματικά πρώτη φορά βλέπω διαιτητή να τιμωρεί παρατεταμένη χειροδικία στο πρόσωπο ποδοσφαιριστή με κίτρινη κάρτα. Θα ήθελα να πω σε όλους αυτούς τους κυρίους που εδώ και αρκετό διάστημα με τη συμπεριφορά καταστρέφουν την ομάδα μας, τη δουλειά μου και τον κόπο των ποδοσφαιριστών μου ότι η άψογη συμπεριφορά που έχουμε απέναντι τους από την αρχή της χρονιάς δε σημαίνει ότι δεν καταλαβαίνουμε ή ότι είμαστε ιθαγενείς. Θα πρέπει όλοι αυτοί να καταλάβουν ότι πάνω από όλα καταστρέφουν το ποδόσφαιρο και διώχνουν τον κόσμο από τα γήπεδα. Δυστυχώς εμείς μέχρι δεν έχουμε δείξει σωστή αντίδραση όταν βρισκόμαστε κάτω από τέτοιου είδους πίεση αγώνων, πιστεύω όμως ότι αυτά που περνάμε θα μας δυναμώσουν. Πάμε πλέον στον επόμενο αγώνα με το Αιγάλεω με αρκετά προβλήματα, όμως έχουμε πεισμώσει και θα δουλέψουμε σκληρά μέχρι τέλους ώστε κανένας αντίπαλος να μην περάσει εύκολο απόγευμα μαζί μας’.