Σαρωτικός ο Εθνικός 0-5 τον Αετό Κορυδαλλού

Σαν σίφουνας πέρασε ο Εθνικός από το Πέραμα που σάρωσε τον Αετό Κορυδαλλού με 5-0 .

Οι κυανόλευκοι με πολλές ρεζέρβες στην ενδεκάδα τους είχαν τον πλήρη έλεγχο των κινήσεων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Το σκορ άνοιξε στο 22’ ο Παυλάκης με διαγώνιο σουτ.

Από την άλλη πλευρά ο – τυπικά – γηπεδούχος Αετός που έπαιξε κι αυτός με σημαντικές ελλείψεις , προέβαλε αντίσταση μόνο στο α’ μέρος .

Στην επανάληψη η καλοκουρδισμένη μηχανή του Εθνικού λειτούργησε άψογα , απέναντι σε μια ομάδα που πελαγοδρομούσε .Στο 48’ ο προωθημένος Πεχλιβανίδης με κεφαλιά και στο 61’ ο Κατίδης με ωραίο σουτ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 0-3 .

Και ενώ στο 70’ η κεφαλιά του Μπούτερ βρήκε το δοκάρι , στα τελευταία λεπτά ο Εθνικός σημείωσε δυο ακόμα τέρματα .

Στο 83’ ο Σκεντεράι που μπήκε σαν αλλαγή στο παιχνίδι ανατράπηκε από τον Μάναλη και το πέναλτι που καταλογίστηκε, μετέτρεψε σε γκολ ο Μπούτερ.

Το πέμπτο τέρμα σημείωσε στο 88’ με κοντινό πλασέ ο Σκεντεράι.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Φιλακούρη.

ΑΕΤΟΣ: Καλογεράς, Μάναλης Φειδάς, Καλαμάρας, Κουτσομύτης ( 46’ Ροδίτης) , Σύρμας ( 47’λ.τρ. Κωστόπουλος), Νούχο ( 62’ Παπαδόπουλος Π.) , Λοϊζίδης, Μπερίσα, Βερούση ( 75’ Κανταρτζόπουλος), Καλαϊτζίδης.

ΕΘΝΙΚΟΣ : Χαλκίδης, Κατίδης, Μπακογιάννης( 71’ Παπαγεωργίου), Βενέτης, Πεχλιβανίδης, Λεωνιδόπουλος, Ρομάνο ( 60’ Πολίτης), Κωνσταντίνου ( 66’ Σκεντεράι), Μπούτερ, Μπλάνκο, Παυλάκης( 68’ Αλεξίου)