Σημαντική νίκη οι Τράχωνες με Αιγάλεω

2-1 το σκορ

Στο ποδόσφαιρο δεν μετρούν μόνο οι ηχηρές μεταγραφές και τα μεγάλα μπάτζετ, αλλά η αποτελεσματικότητα και η ψυχή. Έχοντας αυτά τα δυο στοιχεία οι ψυχωμένοι Τράχωνες κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη με 2-1, απέναντι σε ένα προβληματικό για ακόμη μια αγωνιστική Αιγάλεω. Στο α’ μέρος οι ποδοσφαιριστές του Θωμά Γράφα μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, με στόχο να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα που θα τους ”έλυνε” τα πόδια, χωρίς όμως αυτό να καταστεί δυνατό. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ισοροπισσαν το παιχνίδι χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν στο σκορ στο 20′, όταν η κεφαλιά του Τσιώλη ”σταμάτησε” στο δοκάρι της εστίας του Κουρεπίνη. Στο 35′ όμως ο Γιαννιτσανάκης είχε διαφορετική άποψη, καθώς εκμεταλλεύτηκε με το καλύτερο τρόπο τη σύγχηση στα καρέ του Αιγάλεω και με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Πριν καλά-καλά συνειδητοποιήσουν οι φιλοξενούμενοι τι είχε συμβεί δέχτηκαν και δεύτερο τέρμα. Συγκεκριμένα δυο λεπτά αργότερα ο Χουστουλάκης ανατράπηκε από τον Κουρεπίνη μέσα στην περιοχή με το διαιτητή Μπόρτζαρη να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα, προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των «μπλε». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιαννιτσανάκης, ο οποίος ευστόχησε κάνοντας με αυτό τρόπο το 2-0. Στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι όμως έπεσαν πάνω σε μια καλοστημένη άμυνα, η οποία δεν κινδύνευσε σε καμία περίπτωση. Ωστόσο το Αιγάλεω κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 86′ όταν ύστερα από κόρνερ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Χατζή και ο ρέφερι χωρίς δεύτερη σκέψη καταλόγισε την εσχάτη των ποινών. Την πρωτοβουλία για την εκτέλεση πήρε ο Τζανετάκος ο οποίος από τα έντεκα βήματα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Συμπαραστάτες του Μπόρτζαρη ήταν οι Παπαδήμας και Σπανός. (ΣΔ Αχαίας)

Επιμέλεια: Κυριάκος Παντζαρίδης