Α΄ Ε.Π.Σ.Δ.Α.

Σπουδαίο διπλό ο Ακράτητος (φωτο)

Νίκησε 1-2 τον καλύτερο Ηρακλή Ελευσίνας

Ένας ψυχωμένος Ακράτητος πέρασε από το «Γ. Ρουμελιώτης» με 2-1 επί του Ηρακλή Ελευσίνας που δικαιούταν το βαθμό της ισοπαλίας. Η νίκη της ομάδας των Άνω Λιοσίων αποκτά μεγαλύτερη διάσταση καθώς για μισή ώρα αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα.

Στο 6΄ο Τσεκάϊ βρέθηκε μόνος με τον Φωτιάδη τον οποίο δεν κατάφερε να νικήσει.

Στο 9΄ο Ζήλο έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Σαββόπουλος με τη βοήθεια και του οριζόντιου δοκαριού την έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 16΄ ο Βασιλείου με έξοχη κάθετη μπαλιά έβγαλε μόνο του τον Τσεκάϊ και ανάγκασε τον Φωτιάδη να τον ανατρέψει. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Βασιλείου δίνοντας το προβάδισμα 0-1 στον Ακράτητο.

Στο 17΄ ήταν η σειρά του Μεχμέτογλου να βρεθεί τετ α τετ με τον Σαββόπουλο αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Στο 18΄υπήρξε τράβηγμα στη φανέλα του Μούτα ελάχιστα έξω από την περιοχή. Οι Ελευσίνιοι ζήτησαν πέναλτι αλλά ο διαιτητής Βάτσιος είπε παίζεται.

Στο 25΄ο Ζήλος έφυγε μόνος αλλά το πλασέ του ήταν κακό και έτσι ο Σαββόπουλος έδιωξε με τα πόδια.

Στο 37΄και πάλι ο Ζήλος μόνος αυτή τη φορά νίκησε τον Σαββόπουλο και ισοφάρισε σε 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 59΄αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γκότση αλλά αμέσως μετά ο Ακράτητος ήταν τυχερός και πέτυχε γκολ.

Στο 60΄Από ωραία μπαλιά του Τσιγγόπουλου μόνος με το τέρμα ο Κοντιζάς έκανε το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 65΄από απρόσεκτο γύρισμα του Τσιγγόπουλου, ο Μεχμέετογλου πέρασε ωραία τη μπάλα στο Ζήλο που δεν μπόρεσε να πλασάρει.

Στο 69΄δυνατό σουτ του Μεχμέτογλου απέκρουσε σε κόρνερ ο Σαββόπουλος.

Στο 80΄ο Μούτας έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά το πλασέ απέκρουσε ο Σαββόπουλος.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε ο Μπασέτας για εξύβριση.

Πολύ καλός ο διαιτητής Βάτσιος. Βοηθοί ήταν οι Σαββόγλου- Μπούρδος

ΗΡΑΚΛΗΣ: Φωτιάδης, Πέππας, Σούλος, Δρούγος,Μουατζίρη, Καρκαμπάτσης (67΄Μπασέτας), Βάσης, Παπαδόπουλος, Ζήλο, Μεχμέτογλου, Μούτας.

ΑΚΡΑΤΗΤΟΣ: Σαββόπουλος, Τσαλερίδης, Ζησούδης (59΄Ζαχαρόπουλος), Παρασίδης, Σχίζας, Κοντιζάς, Γκότση, Τσεκάϊ (55΄ Τσιγγόπουλος), Λούπας (81΄Πουλής), Βασιλείου, Μαύρος.

Ρεπορτάζ: Λάμπρος Πέγκος