Β΄ Ε.Π.Σ.Α.

Σταθερά ψηλά η Λαύρα Αργυρούπολης, 2-1 την Ελπίδα Αγίων Αναργύρων

Την ήττα με σκορ 2-1 εκτός έδρας, γνώρισε η Ελπίδα Αγίων Αναργύρων από την Λαύρα Αργυρούπολης, στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣΑ.

Στην πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, στο 3′ ο Μαυρόπουλος βρέθηκε στο τετ α τετ με τον Νικολίτσα όμως πλάσαρε άουτ. Στο 8′, ο Ηλιόπουλος έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Καρκάνης από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η απάντηση της Ελπίδας ωστόσο ήταν άμεση, καθώς ένα λεπτό αργότερα ο Λάνη έψαξε με ψηλοκρεμαστή πάσα τον Ζενουνλλάρι, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε ασθενής απόκρουση των αμυντικών και πέρασε ψύχραιμα τη μπάλα πάνω από τον Ζέζα για το 1-1. Στο 17′ ο Πολυμερόπουλος από κοντά έπειτα από φάση διαρκείας έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι με προβολή, όπως στο δοκάρι σταμάτησε και το μακρινό σουτ του Καρκάνη στο 39′. Στις καθυστερήσεις ο Κασνέτσι έκανε την ατομική προσπάθεια αλλά το σουτ του πέρασε λίγο άουτ. Το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου…

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Λαύρα κέρδισε πέναλτι, με τον Φωτουλάκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 των γηπεδούχων. Το σουτ του Παππά στο 50′ εκτός περιοχής πέρασε άουτ.

Στο 58′ ο Ζενουνλλάρι πίεσε ψηλά τον Ζέζα, του έκλεψε τη μπάλα αλλά ο τερματοφύλακας της Λαύρας πρόλαβε τελευταία στιγμή τον επιθετικό της Ελπίδας προ κενής εστίας. Στο 72′ ο Νικολίτσας έδιωξε εντυπωσιακά στην γωνία του το σουτ του Φωτουλάκη, ενώ το σουτ του Καρκάνη ένα λεπτό αργότερα σταμάτησε στο δοκάρι του Νικολίτσα. Στο 75′ ο Μυλωνίδης δεν μπόρεσε από πολύ κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Το 2-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή…

Ελπίδα Αγίων Αναργύρων: Νικολίτσας, Ντάκα (52′ Ζούνα), Γιαμαρέλος (76′ Σπυρόπουλος Δ.), Κουνάδης, Παππάς, Σπυρόπουλος Παντ. (56′ Μπάνη), Κίτσος, Κασνέτσι (76′ Κάβουρας), Τσοχαντάρης, Λάνη, Ζενουνλλάρι

Λαύρα Αργυρούπολης: Ζέζας, Φωτουλάκης, Μυλωνίδης (85′ Πεχλιβανίδης), Τσαπατσάρης, Ασωνίτης, Πολυμερόπουλος, Μαυρόπουλος, Καρκάνης, Αλεξίου, Ηλιόπουλος (76′ Βουλτσίδης), Λιάπας