Στα χνάρια του Λουτσέσκου…

”Για μένα κερδίσαμε” δήλωσε ο Σκανάτοβιτς μετά το πρώτο φιλικό της χρονιάς του Αστέρα Νίκαιας, που έγινε στο γήπεδο της Νίκαιας απέναντι στην Χαλκηδώνα και που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1. Σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι με πολύ ομοιογένεια, αφού οι 8 στους 11 που ξεκίνησαν έπαιζαν πέρυσι στην ομάδα, ήταν καλύτεροι στο α’ ημίχρονο δημιουργώντας και χάνοντας αρκετές ευκαιρίες και τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται την ποιότητα τους και κόντρα στην ροή του αγώνα σε μία αντεπίθεση στο 15′ να ανοίγουν το σκορ με τον Πλακά.Ο Αστέρας συνέχισε να δημιουργεί δύσκολες καταστάσεις στη Χαλκηδώνα κι αφού έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Χ.Σωπιάδη στο 29′ να σουτάρει στο δοκάρι από την πάσα του Λαλάι, τελικά ισοφάρισε στο 45′ με το δυνατό σουτ του Τσελίκια εκτός περιοχής από την πάσα του Κόντη. Στο δεύτερο ημίχρονο κι οι δύο ομάδες άλλαξαν 11αδες (χρησιμοποιήθηκαν στον Αστέρα συνολικά 26 παίκτες) με το ρυθμό να πέφτει, την Χαλκηδώνα να είναι καλύτερη αλλά χωρίς να δημιουργούνται εκατέρωθεν σημαντικές ευκαιρίες. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Αλατσάκη. Επόμενο φιλικό για τον Αστέρα την Κυριακή στις 4 η ώρα στον Κορυδαλλό με την τοπική Κύπρο.