Στην εκπνοή η Κύμη 3-2 τον Πόρο

Χατ τρικ ο Γκάτσης

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκάτση, ο οποίος πέτυχε τρια γκολ ο ΑΟ Κύμης κατάφερε να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση του μαχητικού Πόρου και να πάρει μια σημαντική νίκη ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Στο α’ μέρος οι ποδοσφαιριστές του Βαγγέλη Ντόβολη μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 12′ με το Γκάτση. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν κάνει δυο τα τέρματα τους, όμως ο Σαββίδης δεν μπόρεσε από τα έντεκα βήματα να νικήσει το Γιουργιούση, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 17′ έπειτα από απευθείας εκτέλεση φαουλ του Ζώρα. Έντεκα λεπτά αργότερα ο Γκάτσης… ξαναχτύπησε, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο β ημίχρονο ο Πόρος έφτασε για δεύτερη φορά στην ισοφάριση στο 57′ και πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Αυτή τη φορά δράστης ήταν ο Μήτρου. Το σόου το Γκάτση όμως δεν έλεγε να σταματήσει, αφού ο επιθετικός των γηπεδούχων διαμόρφωσε στο 91′ το τελικό 3-2, πραγματοποιώντας με αυτό το τρόπο χατ-τρικ. Να σημειωθεί ότι στο 76′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με το Φωτιά.

Διαιτητής ήταν ο Μιχελής (ΣΔ Πειραιά)

ΑΟ ΚΥΜΗΣ: Παπαδόπουλος, Β. Αναστασίου, Μάλλιος, Γεραντώνης, Καλογερόπουλος, Σαββίδης (86′ Κόκκος), Φωτιάς, Ηλίας (34′ λ.τρ. Τσάγκος), Τσαλιαγκός (62′ Γουδέλης), Γκάτσης, Γεωργουδάκης