Τσαμόπουλος: Δεν μπορέσαμε να γίνουμε απειλητικοί

Η Νέα Ιωνία παρά τις αλλαγές που πραγματοποίησε στο βασικό σχήμα προσπάθησε αρκετά για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου κόντρα στον Εθνικό Πειριαιά όμως δεν τα κατάφερε και αυτό διότι ο αντίπαλος παρουσιάστηκε ανώτερος. Ο τεχνικός των κυανοκίτρινων, Γιώργος Τσαμόπουλος, παραχώρησε δηλώσεις αμέσως μετά το ματς και τόνισε ότι η ομάδα του πλήρωσε το γεγονός ότι μπήκε αρκετά νωχελικά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ. Αναλυτικά, τα όσα τόνισε ο τεχνικός του προσφυγικού συλλόγου: Ο Εθνικός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, το έλεγξε απόλυτα, έκανες αρκετές φάσεις στο πρώτο εικοσάλεπτο και ευτύχησε να προηγηθεί με ένα γκολ στο 18′ από αδράνεια της άμυνας μας. Μετά το 20′ ισορροπήσαμε το παιχνίδι, με κάποιες αλλαγές στην τακτική μας και στο σύστημα μας και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και οι δυο ομάδες μοιράστηκαν την κατοχή χωρίς να δημιουργήσουν τις μεγάλες φάσεις. Εμείς προσπαθήσουμε να γίνουμε απειλητικοί αλλά χωρίς αποτέλεσμα, και ο Εθνικος απείλησε μονο από στυμμένες φάσεις στο υπόλοιπο διάστημα του α’ ημιχρόνου. Στο β’ μέρος μπήκαμε καλύτερα στο παιχνίδι, είχαμε τον έλεγχο του αγώνα βγήκαμε σωστά μπροστά με συνδυαστικό παιχνίδι πιέσαμε περισσότερο τον αντίπαλο και κάναμε δυο φάσεις στο 1-0 καθοριστικές με τον Σαντριά και τον Αλέξη Καραχάλιο που δεν ευτυχήσαμε να ισοφαρίσουμε. Ειδικά η φάση του Σαντριά ήταν μια μεγάλη ευκαιρία και δυστυχώς αμέσως μετά δεχτήκαμε ένα γκολ σε δευτερεύουσα στυμμένη φάση. Εκεί νομίζω ότι κρίθηκε παιχνίδι. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Συγχαρητήρια στον Εθνικό για την πρόκριση του και καλή συνέχεια στο θεσμό του Κυπέλλου. Επιστρέφουμε συγκεντρωμένοι στο πρωτάθλημα έχοντας καθοριστικό παιχνίδι την Κυριακή με την Αναγέννηση Ιεράπετρας που για εμάς η νίκη είναι μονόδρομος. Μπαίνουν στο rotation οι οκτώ ποδοσφαιριστές που είχαμε αφήσει εκτός αποστολής στο παιχνίδι Κυπέλλου και στόχος μας αποτελεί να είμαστε στο τέλος της εβδομάδας όλοι υγιείς ώστε για πρωτη φορα φετος να μην αντιμετωπίσουμε κανενα προβλημα και να παρατάξουμε την πιο ισχυρή ενδεκάδα και αποστολή στο κρίσιμο αυτό το παιχνίδι.