5ος Όμιλος

Τσαμόπουλος: Πετύχαμε μεγάλη νίκη

Ως καλύτερος προορισμός μπορεί να χαρακτηριστεί η Κρήτη για τη Νέα Ιωνία αφού τη φετινή χρονιά η προσφυγική ομάδα μετράει μόλις μια ήττα στο όμορφο νησί. Την προηγούμενη Κυριακή το συγκρότημα του Γιώργου Τσαμόπουλου πέτυχε μια σημαντική νίκη καθώς επικράτησε με 1-0 του ΠΟΑ πραγματοποιώντας σημαντικό βήμα για την παραμονή. Ο έμπειρος τεχνικός δεν θα μπορούσε να μην έχει μείνει ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα που σημείωσε η ομάδα του και αυτό αποτυπώνεται από τις δηλώσεις που παραχώρησε αμέσως μετά το ματς όπου και τόνισε:Καταρχάς ήταν ένα παιχνίδι που το ”κλέψαμε”. Ο ΠΟΑ ήταν καλύτερος και ίσως είναι το πρώτο παιχνιδι που κερδίζουμε χωρίς να είμαστε καλύτεροι από τον αντίπαλο. Το ξέραμε από την αρχή ότι είχαμε δύσκολο ρόλο και η αποστολή μας έγινε ακόμη πιο δύσκολη αφού ο αντίπαλος έπαιξε παθιασμένα από τα πρώτα λεπτά. Εμείς μετά το πρώτο 20′ και αφού σταθήκαμε τυχεροί σε κάποιες φάσεις σε αυτό το διάστημα και δεν δεχτήκαμε γκολ, διορθώσαμε κάποια πράγματα, αρχίσαμε να ισορροπούμε το παιχνίδι και κλείσαμε το ημίχρονο όπως θέλαμε αλλά με μια σημαντική απώλεια στο τέλος του ημιχρόνου με δεδομένο ότι τραυματίστηκε ο Νταϊφώτης. Στην επανάληψη, κλείσαμε αρκετά τους διαδρόμους και προσπαθήσαμε στην αντεπίθεση να σκοράρουμε, πράγμα που πετύχαμε με τον Καραχάλιο. Μετά ο ΠΟΑ ανέβασε την πίεση του, μας έκλεισε αρκετά στην περιοχή μας και στο τέλος έκανε δυο φάσεις με καλές προυποθέσεις για γκολ που δεν υλοποίησε και έτσι θα έλεγα ότι πήραμε ένα πολύ σημαντικό διπλό που όμως δεν μας εξασφαλίζει τίποτα”. Όσον αφορά στο ματς που ακολουθεί αύριο με τον Γιούχτα ο έμπειρος τεχνικός υποστήριξε:Έρχεται ένα μεγάλο παιχνίδι την Τετάρτη με ένα σπουδαίο αντίπαλο που ίσως έχει την πιο σταθερή πορεία από όλες τις ομάδες του ίδιου γκρουπ. Παρ’ όλα αυτά, αυτό που αλλάζει για εμάς είναι ότι αυτή τη φορά ο ”τελικός” είναι στο γήπεδο μας πράγμα που μας δίνει το δικαίωμα να αισιοδοξούμε ότι θα απράξουμε την ευκαιρία θα πετύχουμε το τρίποντο και θα κλειδώσουμε την παραμονή. Θέλουμε όσους αγαπούν την ομάδα να είναι κοντά και να μας στηρίξουν σε ένα απο τα πιο σημαντικό ραντεβού της Νέας Ιωνίας στη σύγχρονη ποδοσφαιρική της ιστορία”. Στο αγωνιστικό κομμάτι, αμφίβολος για τη συγκεκριμένη συνάντηση παραμένει ο Νταϊφώτης ενώ το τεχνικό επιτελείο μπορεί να υπολογίζει στις επιστροφές των Ερέκι και Μάλτσι