Ψυρόπουλος: Πλέον είμαστε το φαβορί

Ικανοποιημένος παρουσιάστηκε ο τεχνικός της Α.Ε. Ηρακλείου, Κώστας Ψυρόπουλος, αμέσως μετά το τέλος του αγώνα με το Κερατσίνι που βρήκε την ομάδα μας να επικρατεί με 2-0. Χαρακτηριστικές είναι και οι δηλώσεις που παραχώρησε λίγα λεπτά μετά το τελευταίο σφύριγμα όπου και τόνισε:Σίγουρα μετά από αυτή την εξέλιξη των τριών παιχνιδιών και ιδιαίτερα με τη νίκη που σημειώσαμε μέσα στο Αιγάλεω, θεωρώ ότι είμαστε φαβορί και τα τελευταία αποτελέσματα μας δίνουν πολύ δύναμη για τη συνέχεια. Εμείς όπως έχουμε δείξει σε όλη τη διάρκεια αυτών των παιχνιδιών έχουμε μεγάλη υπομονή στη διάρκεια του παιχνιδιού. Κοιτάμε να έχουμε την πρωτοβουλία, και αυτό που θέλουμε είναι να είμαστε προσηλωμένοι στη λειτουργία που θέλουμε να επιβάλλουμε. Δεν επιτρέψαμε στον αντίπαλο να δημιουργήσει ευκαιρία. Από την πλευρά μας ήμασταν αποτελεσματικοί και θεωρώ ότι παίζουμε όσο χρειάζεται σε κάθε αγώνα για να παίρνουμε τη νίκη’. Στη συνέχεια ο έμπειρος προπονητής ανέλυσε τα σημεία που κρίθηκε η αναμέτρηση λέγοντας: Το ματς κρίθηκε στη μεγάλη υπομονή που δείξαμε από το πρώτο λεπτο ως το τελευταίο. Όπως είχαμε μιλήσει και με τα παιδιά είχαμε πει ότι χρειάζεται πολύ μεγάλη υπομονή για να ξεπεράσουμε και το τρόπο παιχνιδιού του Κερατσινίου. Είχαμε δουλέψει πάνω σε αυτό και θεωρώ ότι έχουμε δώσει μεγάλη βαρύτητα στα τακτικά ζητήματα μεσα στο παιχνίδι μας και στην ατομική λειτουργία της θέσης και αυτό έχει αποδώσει πάρα πολύ στην ομαδική λειτουργία του παιχνιδιού μας.