5ος Όμιλος

3Χ3 για τον Ιερόθεο, 2-0 τον Εθνικό που βράζει με τον διαιτητή Λάμπρου

Μαζί με την Καλλιθέα είναι οι δυο ομάδες που προπορεύονται στην κατάταξη.

Ο λόγος για τον Άγιο Ιερόθεο ο οποίος στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής επικράτησε με 2-0 του Εθνικού Πειραιά και έκανε το 3Χ3.

Το συγκρότημα του Βαγγέλη Σταυρακόπουλου εκμεταλλεύτηκε τον παράγοντα έδρα στο μέγιστο βαθμό και ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη πήρε ένα σπουδαίο τρίποντο.

Από την άλλη, οι “κυανόλευκοι” που βράζουν με τη διαιτησία του Ευβοιώτη Λάμπρου δεν κατόρθωσαν να αποσπάσουν θετικό αποτέλεσμα μένοντας στον έναν βαθμό.

Συγκεκριμένα, ο Εθνικός θεωρεί ότι κακώς αποβλήθηκε στο 36′ ο Τσιντώνης (χτύπημα εκτός φάσης) ενώ βράζουν για τη φάση που τραυματίστηκε ο Τσιάβος από τον Τσατσαρή, με τον ποδοσφαιριστή του Εθνικού να έχει υποστεί όπως όλα δείχνουν εξάρθρωση ώμου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το α’ μέρος ξεκίνησε με τον Ιερόθεο να έχει καλή στιγμή με το σουτ του Κομνηνού, με τον Εθνικό μετά το 20 να ισορροπεί και να δημιουργεί τις προϋποθέσεις.

Στην επανάληψη, το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι έπαιξαν με αριθμητικό πλεονέκτημα έπαιξε ρόλο όσο περνούσαν τα λεπτά, αφού στο 57′ ο Κομνηνός με ένα υπέροχο σόλο διέσχισε σχεδόν το μισό γήπεδο και αφού βρέθηκε απέναντι από τον Βουτσινά με σουτ έκανε το 1-0.

Στα τελευταία λεπτά, ο Δημήτρης Τερεζόπουλος ρίσκαρε με τον Μουσταφίδη στο 85′ να βλέπει την κεφαλιά του να περνάει μόλις άουτ.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 90′ ο Ματέο Κράσι με δυνατό σουτ.

Με το τέλος του αγώνα σημειώθηκε ένταση στο περιβάλλοντα χώρο των αποδυτηρίων όμως με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων τα πάντα επανήλθαν σε φυσιολογική κατάσταση.

ΡΟΗ ΑΓΩΝΑ

1′ Σουτ του Κομνηνού η μπάλα άουτ

4′ Σουτ του Γκέτσι άουτ.

8′ Μεγάλη φάση για τον Ιερόθεο. Ο Ντάφλας εκτέλεσε το φάουλ με τη μπάλα να πηγαίνει στον Τσατσαρή που έκανε το σουτ όμως ο Βουτσινάς έδιωξε.

12′ Φάουλ Διάκου μπλοκάρει ο Αντωνόπουλος.

13′ Μεγάλη φάση για τον Ιερόθεο. Ο Αποστόλου μπήκε στην περιοχή και έκοψε στο ύψος του πέναλτι όμως ο σουτ του Μακρίδη απομάκρυνε με τα πόδια ο Μακρίδης.

17′ Επικίνδυνο γύρισμα του Νταούλια οι αμυντικοί του Ιερόθεου παραχωρούν κόρνερ.

21′ Σουτ του Κράσι ο Βουτσινάς μπλοκάρει.

23′ Φάουλ Διάκου η μπάλα λίγο άουτ.

35′ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ. Την άγουσα για τα αποδυτήρια παίρνει ο παίκτης του Εθνικού, Τσιντώνης αφού ο διαιτητής, Λάμπρου θεώρησεότι χτύπησε εκτός φάσης τον Μακρίδη.

36΄Κόρνερ Διάκου απομακρύνουν σε κόρνερ οι παίκτες του Ιερόθεο.

38′ Σουτ του Κομνηνού μπλοκάρει ο Βουτσινάς.

53′ Ζητάει πέναλτι ο Ιερόθεος.

58′ ΓΚΟΛ Ο ΙΕΡΟΘΕΟΣ. Ο Κομνηνός με μαγική ατομή ενέργεια έκανε το σόλο και με σουτ νίκησε τον Βουτσινά κάνοντας το 1-0.

74′ Ο Σαραντόπουλος χάνει μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 1-1 για τον Εθνικο.

85′ Εκτελείται το κόρνερ ο Μουσταφίδης πιάνει την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

90′ ΓΚΟΛ Ο ΙΕΡΟΘΕΟΣ. Ο Ματέο Κράσι με μια φωτοβολία νικάει τον Βουτσινά κάνοντας το 2-0.

ΑΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ (Βαγγέλης Σταυρακόπουλος) Αντωνόπουλος, Τσατσαρής, Μεταλλινός (46′ Σάσσαλος), Μπατής, Ντάφλας, Αποστόλου, Συμάκος (46′ Νομικός), Κομνηνός (71′ Βουτσιώτης), Μακρίδης (78′ Μακρίδης), Κράσι, Μανδαμαδιώτης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Δημήτρης Τερεζόπουλος) Βουτσινάς, Νταούλιας (69′ Κούρτι) Δημακάκος, Ευαγγέλου, Μουσταφίδης, Σκεντεραι, Γκέτσι (75′ Σαραντόπουλος) Τσιντώνης, Τσιάβος (28′ λ.τρ. Κατσέρης), Πολίτης, Διάκος (65′ Παπαγεωργίου).