Ο Εθνικός λύγισε την ΑΕ Νέου Φαλήρου (2-1)

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το 2014 ο Εθνικός Πειραιά που έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της ΑΕ Νέου Φαλήρου με 2-1 και συνεχίζει αήττητος την πορεία του προς την άνοδο.

Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(45′) με ωραίο σουτ του Παυλόπουλου. Nωρίτερα(33′) το Νέο Φάληρο είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά του Μυλωνά που εξουδετέρωσε ο Βουτσινάς.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κάνουν το 1-1 στο 64′ με τον Αλιζότι μετά από ασίστ του Τρίμπου. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση για τους «κυανόλευκους» σημείωσε με πέναλτι ο Σάμιος στο 78′ σε ανατροπή του Λύγκου.

Δεν απέφυγε τα λάθη ο διαιτητής Πάνου.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Βουτσινάς, Γκορόγιας, Ξενιτόπουλος(46′ Ξενιτόπουλος), Πολυχρονίδης, Μπένα, Χαλιμούρδας(61′ Χαλιμούρδας), Παυλόπουλος, Σαμιώτης, Λύγκος, Σάμιος, Παυλάκης(73′ Γερόλυμος).

ΑΕ ΝΕΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ: Κρασσάς, Μαυροειδόγκωνας, Σαλκετζής, Κορώνας, Τσολάκος, Παπαϊωάννου, Χαλικιάς(61′ Ρίζος), Τρίμπος(80′ Ρούκας), Μυλωνάς, Γονατάς, Βραχάτης(53′ Αλιζότι).