6ος Όμιλος

Αήττητος Σπάτων – Εθνικός Πειραιώς 0-2

Την ενδέκατη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής σημείωσε σήμερα ο Εθνικός Πειραιώς, ο οποίος επικρατώντας με 2-0 του Αήττητου στα Σπάτα, κατάφερε να περάσει μόνος δεύτερος στο -2 από την πρωτοπόρο Προοδευτική.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν από νωρίς, με τον Νικολόπουλο στο 5′ να βρίσκει δίχτυα με κοντινό πλασέ. Στη συνέχεια του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, με τις ευκαιρίες των Σάμιου (26′) και Σίλβα (44′) να ανακόπτονται από τον Αυγερινό.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι, δημιουργώντας σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Χαρακτηριστικότερες στιγμές του ημιχρόνου αποτέλεσαν τα σουτ του Αυλωνίτη (50′) και Χοτζάι (70′) που πέρασαν οριακά άουτ από την εστία του Μουζάκη. Το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Σάμιος στο 71′, “κλειδώνοντας” έτσι το τρίποντο για τους κυανόλευκους.

Διαιτήτευσαν οι: Ψαρίδης, Αργυριάδης, Βαμβακάς

ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΠΑΤΩΝ: Αυγερινός, Ράγια (58′ Παπαιωάννου) , Ασλάνι, Λαμπρίδης Γ., Λαμπρίδης Δ., Παναγόπουλος, Ιωαννίδης, Αυλωνίτης (86′ Γιώτης) , Κατσέρης, Πρέντι, Χοτζάι (72′ Φράγκου) .

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ:Μουζάκης, Νταούλιας, Παππαγελής, Νικολόπουλος , Παπαγεωργίου, Ντάφλας, Μπέλερης, Λύγκος (89′ Κοντογεώργης), Σίλβα (64′ Χαρίτος), Σάμιος (75′ Δώδας) και Ζαχαράκης