Γκολ και θέαμα στην Παλλήνη, 3-2 ο Παλληνιακός τον Θησέα Ν. Μάκρης

Συνέχεια στις νίκες για τον Παλληνιακό, ο οποίος επικράτησε 3-2 έναντι του Θησέα Νέας Μάκρης, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Α’ ΕΠΣΑΝΑ. Το stoplekto.gr βρέθηκε στην Παλλήνη, καταγράφοντας φάση-φάση τη σημερινή αναμέτρηση.

Την ευκαιρία να παρακολουθήσουν σήμερα ένα χορταστικό 90λεπτο, είχαν σήμερα οι παρευρισκόμενοι στο Γ. Δέδες, όπου αμφότεροι, Παλληνιακός και Θησέας, προσέφεραν γκολ, θέαμα και αγωνία. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τις δυο ομάδες να πολιορκούν τις αντίπαλες εστίες ανά τακτά διαστήματα. Οι γηπεδούχοι από το 15′ και έπειτα, φάνηκε να στέκονται καλύτερα από τον αντίπαλο, καθώς κυκλοφορούσαν πιο εύκολα την μπάλα και απειλούσαν αρκετά από τα πλάγια. Ωστόσο, ο Θησέας ήταν εξίσου απειλητικός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, καταφέρνοντας να ζορίσει αρκετά τους “κιτρινόμαυρους”, κάνοντας το παιχνίδι να μοιάζει αμφίρροπο, μέχρι και τα τελευταία του λεπτά.

Το φιλμ του αγώνα:

Στο 12′ ο Καλτσάς απειλεί με σουτ έξω από την περιοχή.

Στο 20′ πάλι ο Καλτσάς με σουτ από κοντά. Μπλοκάρει ο Μουσκάι

Στο 24′ η μπάλα περνάει “ξυστά” από το δεξί δοκάρι, μετά από κεφαλιά του Καραμπίετ.

Στο 34′ ο Τσέλιος Κ. βγάζει ωραία πάσα στην πλάτη της άμυνας, με τον Ραπτογιάννη να πλασάρει ακίνδυνα πάνω στον Μπαλασάκη.

Στο 36′ ο Θησέας αιφνιδίασε ξανά τα αντίπαλα γκολπόστ, με τον Τσέλιο Κ. να εκτελεί φάουλ και να “κρεμάει” οριακά τον Μπαλασάκη.

Στο 38′ ο Καλτσάς ανοίγει το σκορ με διαγώνιο συρτό σουτ, έπειτα από ασίστ του Βλάχου. 1-0

Στο 45′ ο Τσέλιος Κ. συγκρούεται άθελα του με τον Μπαλασάκη. Μικρή διακοπή στο παιχνίδι.

Στο 45 +2′ Ο Θησέας “έπιασε στον ύπνο” την άμυνα των Παλληνιωτών, βγαίνοντας σε γρήγορη αντεπίθεση, με  Τηγανητάκη να ισοφαρίζει σε 1-1 πλασάροντας. Στην προηγούμενη φάση οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι που δεν καταλογίστηκε έπειτα από χέρι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι παίρνουν προβάδισμα στο σκορ. Στο 48′ ο Νικηφοράκης ανατρέπεται μέσα στην περιοχή κερδίζοντας πέναλτι, με τον Τσέλιο Κ. να εκτελεί εύστοχα και να διαμορφώνει το 1-2.

Άμεση απάντηση από τον Παλληνιακό στο 51′ με τον Καλτσά να στέλνει απευθείας τη μπάλα στα δίκτυα, με περίτεχνο φάλτσο, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. 2-2

Στο 54′ ο Καλτσάς απειλεί ξανά, αυτή τη φορά από εκτέλεση φάουλ, με τον Μουσκάι να αποκρούει με δυσκολία παραχωρώντας κόρνερ.

Στο 60′ ο Κυριόπουλος σημειώνει εκπληκτικό γκολ με “ψαλιδάκι”, μετά από σκαστή κεφαλιά του Καραμπίετ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Στο 81′ εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής από τον Νικηφοράκη, ο Μπαλασάκης παραχωρεί κόρνερ.

Στο 92′ μια “αναπνοή” μάκρια από την ισοφάριση ο Θησέας. Κεφαλιά του Ζιάγκου περνάει λίγο έξω από την εστία.

ΠΑΛΛΗΝΙΑΚΟΣ: Μπαλασάκης, Τσαλερίδης (Αναστασίου 82′), Βλάχος (Σεχιτάι 91′), Ελ Γκαμάλ, Γαληνάκης, Ντέλης, Τρυφιάτης (Δημογιάννης 82′),  Κυριόπουλος, Καραμπίετ, Καλτσάς

ΘΗΣΕΑΣ ΝΕΑΣ ΜΑΚΡΗΣ: Μουσκάι, Μηναδάκης, Βειζάι, Βούσουλας (Αζάλ 75′), Παπασωτηρίου, Τρίμης, Τσέλιος Κ., Τσέλιος Μ., Τηγανιτάκης (Ζιάγκος 55′), Μαστρογιαννούδης (Μπονιάκο 71′), Ραπτογιάννης (Νικηφοράκης 46′)

Διαιτήτευσαν οι: Κορώνιας, Τζαφόλιας, Μακρής