Hρακλής Ψαχνών – ΑΕΛ 0-0

Δεν τα κατάφερε και πάλι η ΑΕΛ…

Δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από τα Ψαχνά η ΑΕΛ, η οποία έμεινε ισόπαλη (0-0) με τον Ηρακλή.

Οι Θεσσαλοί έβλεπαν το ματς του Σαββάτου (10/03) με τον Ηρακλή Ψαχνών ως μία πολύ καλή ευκαιρία να επανέλθουν στα θετικά αποτελέσμαα, τελικά όμως σκόνταψαν ξανά.

Μάλιστα, θα μπορούσαν να είχαν φύγει και χωρίς βαθμό, αν ο Σωτηρίου δεν κρατούσε ανέπαφη την εστία του στο 81′ σε εκτέλεση πέναλτι του Ζουλιώτη.

Οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τη μεγάλη ευκαιρία δεν τη δημιούργησαν. Αντίθετα, την παράσταση έκλεψε ο διαιτητής, Τεβεκέλης, ο οποίος στο 45′ άφησε τις δύο ομάδες με 10 παίκτες, δείχνοντας κόκκινες σε Θάνο, Ααράμπ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε πιο δυνατά, ωστόσο στο 81′ «κόντεψε» να βρεθεί και πίσω στο σκορ. Ο Μούτσα ανέτρεψε τον Λιόση και, ευτυχώς, για τη θεσσαλική ομάδα, ο Ζουλιώτης νικήθηκε από τον Σωτηρίου.

Ακολούθησαν μεγάλες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους με τον Πλιάγκα (84′), Μούτσα (δοκάρι στο 85′).

Όπως και να έχει όμως η ΑΕΛ πέταξε δύο ακόμα πολύτιμους βαθμούς και ο Ηρακλής Ψαχνών, που ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες, κατέκτησε έναν πολύτιμο πόντο στο ντεμπούτο του Γιώργου Φοιρού.

Ηρακλής Ψαχνών: Τόλιος, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Γκότοβος, Πλάτανος, Σανόκο (79′ Δελήμπασης), Ντελέκος (65′ Ποκόνγκ), Σέγκος, Θάνος, Λιόσης, Αλεξάνδροβιτς (88′ Μάτσος).

ΑΕΛ: Σωτηρίου, Κολοβέτσιος, Ψωμάς, Κατσιαρός, Παπαγεωργίου, Ααράμπ, Νεμπεγλέρας, Γκονζάλες (28′ λ.τρ. Μούτσα), Πίνα (61′ Αραμπατζής), Πλιάγκας, Καούνος (77′ Γκρούμπιεσιτς).